Жена държи десетки кучета в апартамент на Орлов мост

© БНТ
Неистовата миризма и неспирния шум тормозят съседите от кооперация "Асеневец" вече трета година. Вонята е толкова сила, че потърпевши вече са и хората от съседните кооперации.
"Просто нещо неверотно, на умряло, не знам. Много тежка миризма, а това нещо го търпим и няма решение", коментира Албена Теодорова.
"Лятно време е страшно, зимата отворени прозорци, за да стана течение", каза Дора Костадинчева.
"За мен основният проблем е това, че тези кучета не се извеждат или поне ние никога не сме видели да бъдат изведени", добави Гергана Пранчова.
"За мен е редно да има някаква институция, която да провери състоянието на тези кучета, как се отглеждат какви са условията", обясни Люба Пранчова.
"Срам за 21 век в такава 100-годишна кооперация, паметник на културата, да правим този репортаж", каза Михаела Петрова.
"Емоционален съм, защото е непоносимо, миризмата е на второ място, на първо е лая. Тези животни страдат и то ужасно", добави Бисер Иванов.
При подобни случаи обаче институциите попадат в параграф 22. От столичния инспекторат ни отговориха, че миналата година при проверка е установено, че на адреса се отглеждат 4 пудела , които са регистрирани. По звуцуте които се чуват обаче е ясно, че кучетата са повече. От така наречената Зоополиция към СДВР обясниха, че работат само при случаи в които има средна телесна повреда при животно. От пресцентъра на СДВР казаха за БНТ още, че не се води специален регистър за случаите, поети от зоополицаите.
"Местната власт е до портата на съответния собственик, след това без прокурорска заповед никой не може да прекрачи прага на съответния дом и всички остава до врата и не може да се осъществи контрола и да се докаже насилие или недобросъвстно отглеждане на домашни любимци", каза Мартин Жлебинков, председател на общинските приюти за бездомни животни.
Юлия Береговая не отваря врата затова я търсим по телефона. Оказва се неоткриваема и там. Юлия е рускиня, а адресната и регистрация е в Габрово. Етажната собственост вече е успяла да осъди жената на първа инстанция в габровския съд, като решението е тя да напусне жилището за три години.
Тя обаче обжалва и процесът се проточва. От БАБХ също са проверявали адреса, но пред 2023 г. Достъп до обекта отново не е бил осигурен. Важно уточнение е, че в действащата нормативна уредба няма въведено ограничение по отношение на броя на домашните любимци, които могат да бъдат отглеждани в частен имот.