Заместник-кметовете на Община Марица Петър Минков и Николай Стаматов и земеделски производители от региона се запознаха с китайски системи за агрофотоволтаици, подходящи за изграждане в обработваеми земи, в TEZ Event Center. Представителите от местната администрация присъстваха на презентацията на компания HT-SAAE, специализирана в производството на иновативни фотоволтаици, които са приспособени за покривни конструкции на оранжерии. На събитието присъства министърът на земеделието и храните Георги Тахов, основателят на Тракия икономическа зона инж. Пламен Панчев, заместник-кметът на Пловдив Владимир Темелков и земеделски производители от Пловдивска област.

"Оранжериите в страната ни се делят на два вида – отопляеми и неотопляеми, съгласно географското ни положение с ясно изразени 4 сезона. Те се отопляват на газ, а цената на газта е борсова и расте постоянно. Други оранжерии използват т. нар. "когенерации“, обясни министър Тахов и допълни, че именно отоплението на оранжериите е най-големият разход на производителите.

"С тази инвестиция ще се съумява да се използва алтернативната слънчева енергия, която съчетана с батерии за съхранение на този ток, ще бъде много по-евтина. Себестойността на произведената продукция и относителния дял на отопление ще падне и нашите земеделски производители с произведената продукция в оранжерии ще бъдат много по-конкурентоспособни на общия европейски пазар“, коментира Тахов. Според него подобна инвестиция би могла да реши много от проблемите, пред които е изправен земеделският сектор.

"Тази среща беше полезна за земеделските производители. Нашата община освен с индустриалните зони, е ориентирана и в аграрния сектор. При нас има голям брой производители на зеленчуци, за които тези иновативни системи биха били от полза. Изграждането на агрофотоволтаици е помощ за тях. Всички знаем, че формирането на цената на продукцията от голяма степен зависи от отоплението в оранжериите. Токът е голям разход за фермерите“, обясни заместник-кметът Николай Стаматов. Той даде за пример един земеделските производители в общината, присъствали на срещата, който е заинтересован от иновативната система. "Ивайло Малджански е производител на спанак и зелени салати в Калековец. Неговото производство е изцяло механизирано. Той обясни, че тази система ще надгради процеса на работа“, поясни Стаматов.   

"На форума стана ясно, че се обсъжда между държавните институции възможността да има документално облекчение за изграждането на фотоволтаиците на земеделска земя. Това ще подкрепи агробизнеса, защото ще спести тежките процедури по строителните разрешителни и времето за подготовка на документация. По този начин и земята ще си остане със земеделско предназначение“, обясни Николай Стаматов.

Според заместник-кмета инж. Петър Минков агрофотоволтаичната система ще е от полза както за големите земеделци, така и за по-малките. "Положителното от внедряването на агрофотоволтаиците е, че земеделците ще могат да спестяват енергия при отглеждането на салатни зеленчуци. Произведената продукция ще бъде на по-ниска цена, което ще е от полза и за потребителите. Иновативната система обаче не е подходяща за отглеждането на зеленчуци, които искат много слънчева светлина“, поясни инж. Петър Минков.      

Проектът бе представен подробно от представителя на китайската компания Ирсат Ихсан. По думите му системата от агрофотоволтаици би увеличила земеделските добиви с до 16 на сто. В зависимост от големината и разположението на соларните панели, подобна инсталация може да повиши коефициентът на полезно действие на земята до 178 процента в сравнение с парцели, които се използват отделно за соларни или селскостопански цели.