През месец декември Дирекция "Инспекция по труда“ – Смолян е планирала извършването на проверки на хотели, ресторанти и питейни заведения в зимните курорти Пампорово и Чепеларе. Това съобщи за "Фокус“ инж. Емилия Даракчиева – директор на инспекцията. Основни акценти на тези проверки ще бъде спазване на законовите изисквания по възникване и осъществяване на трудовите правоотношения и по осигуряване на минималните изисквания за здраве и безопасност при работа, поясни тя.

"Сезонната заетост е високорискова по отношение на недекларирания труд, тъй като поради краткосрочността ѝ, работещите са склонни да се отказват от свои трудови и осигурителни права, като работят без договор или договарят част от възнагражденията си устно. ДИТ Смолян напомня, че правата и на работещите, и на работодателите се гарантират в най-пълна степен само ако са договорени писмено в трудов договор, регистриран в Националната агенция за приходите. За да бъдат защитени в най-пълна степен правата им, работниците и служителите следва да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно и да подават сигнали, докато още са на работните си места и може да бъде установено безспорно, че полагат труд“, обясни инж. Даракчиева.

Тя отбеляза, че честа практика е в Инспекцията по труда да постъпват сигнали от работници, които са работили без трудов договор и не им е платено, след като са освободени. В тези случаи контролните органи на Инспекцията по труда не могат да се възползват от правомощията си да обявят съществуване на трудовото правоотношение. Друга практика е при прекратяване на трудовото правоотношение да не се изплаща част от възнаграждението, договорено устно. Следва да се има предвид, че контролните органи на Инспекцията по труда имат правомощия да задължат работодателя да изплати възнагражденията само до договорения писмено размер, подчерта директорът на инспекцията.

Инспекцията по труда разработи специален софтуер, чрез който работниците и служителите могат да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран, както и да получат насоки как да реагират в такива случаи. Той представлява въпросник, който оценява риска от недеклариран труд в различните му направления – работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др. Софтуерът е създаден по трансграничния проект "Сътрудничество за достойни условия на труд“ ("Cooperation for decent work“), финансиран от Фонда за двустранни отношения по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021. Инструментът за самооценка е свободно достъпен на сайта на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда“, която е партньор по проекта, на адрес https://www.gli.government.bg/udw/ 

Осигурен е и пряк път към него чрез банера "Провери дали работиш недекларирано“. До него, както и до други информационни материали, насочени към ползите от декларирането на труда, достъп е осигурен чрез секцията "Дейност“, рубрика "Проекти“ – Проект DFPO-1.002-0002-C01 "Сътрудничество за достойни условия на труд“.