Изключително силен интерес беляза организираната от Община Кюстендил информационна среща по повод публикуван проект на насоки за кандидатстване по процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд -eтап I“ по Националния План за възстановяване и устойчивост (ПВУ), предаде репортер на "Фокус“.

Срещата се състоя в "Синята зала“ на читалище "Братство“, която се оказа тясна за желаещите да получат подробна информация относно условията и реда за кандидатстване по процедурата, както и консултиране на заинтересованите лица по конкретни въпроси.

В срещата участваха зам.-кметът на Община Кюстендил Росица Плачкова и управителят на Областен информационен център – Кюстендил Любомира Велинова.

"Тази среща е предизвикана от това, че много хора се интересуват от възможностите етажните общности да получат безвъзмездна финансова помощ с оглед въвеждането на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради. Такива мерки бяха предприемани през годините“, каза Росица Плачкова. Тя посочи, че най-голямата програма е била националната програма за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради от 2015 – 2016 година. След това е протекла европейска програма, в която са се класирали само пет жилищни блока. Всички останали, кандидатствали, да били пренасочени към Банката за развитие. Към момента така програма няма. Одобрените от Община Кюстендил, Областна управа, изпратени към Банката за развитие, те не продължават, защото такава програма няма. Росица Плачкова посочи, че към момента има проект за програма, който е публикуван на страницата на Министерство на регионалното развитие.

Управителят на Областен информационен център Любомира Велинова представи информацията към момента.  Допустими са всички многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост и са проектирани преди 26 април 1999 година. Размерът на заявените средства по всеки индивидуален проект за сграда-блок-секция е  от 100 000 лв. до 6 500 000 лв.

Интензитет на помощта: 100%  до 31.03.2023 година.  

След този срок има нова процедура при интензитет 80%.

Собственици на самостоятелни обекти, в които се упражнява стопанска дейност, са получатели на минимална помощ съгласно механизма на схемата за минимална помощ или заплащат съответната част от разходите.

Крайните получатели са сдруженията на собствениците, регистрирани по ЗУЕС, в допустимите за финансиране сгради в които самостоятелни обекти с са най-малко четири и принадлежат на повече от един собственик. Сдружението трябва да е създадено с цел кандидатстване по Националния план за възстановяване и устойчивост или за подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд или друго, което да отнесе целта за създаване на сдружението - кандидатстване за финансиране по откриващата се мярка.

Общинска администрация ще бъде водещ партньор в проекта и ще изпълнява функциите по неговото административно и финансово управление. Предложения за изпълнение на инвестиция по настоящата процедура могат да бъдат подавани само в партньорство с общинската администрация на общината, където се намира сградата – при кандидатстване се представя партньорско споразумение, в което следва да се разпишат всички права и задължения на партньорите.

Дейности по изпълнение на мерки за енергийна ефективност, които са предписани като задължителни за сградата в обследването за енергийна ефективност; по системите за поддържане на микроклимата. Съпътстващи строителни и монтажни работи, свързани с изпълнението на мерките за енергийна ефективност и съответното възстановяване на общите части на сградата; СМР, които произтичат от нормативни изисквания свързани с безопасната експлоатация на сградите и са предписани като задължителни в техническия паспорт; СМР свързани с отстраняване на локални дефекти и повреди, които не нарушават общата конструктивна устойчивост на сградите, но в същото време създават опасност за преките ползватели или неотстраняването им би довело до по-сериозни промени в носещата конструкция на сградата в бъдеще; СМР свързани с осигуряване на пожарна безопасност, ремонт/подмяна на мълниезащитна и заземителна инсталация, осигуряване на достъпна архитектурна среда.

Допустими за финансиране са и следните съпътстващи дейности:

Извършване на обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура;

Изготвяне на обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с изискванията по чл. 169, ал. 1 (т. 1 - 5) и ал. 3 от ЗУТ, архитектурно заснемане и на технически паспорт на сградата;

Изготвяне на независима експертна оценка, изготвена от сертифициран енергиен одитор (лица от регистъра по чл.44 ал. 1 от Закона за енергийна ефективност) след приключване на дейностите по изпълнение на СМР;

Изготвяне на инвестиционен проект и оценка на съответствието му съгласно ЗУТ;

Авторски и строителен надзор съгласно ЗУТ;

Въвеждане на обекта в експлоатация;

Публичност и информация на проекта;

Организация и управление на проекта.

 Наличието на енергийно и техническо обследване, включително сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация и технически паспорт, е предварително условие за кандидатстване по настоящата процедура.

Венцеслав ИЛЧЕВ