Зарко Маринов: Забавянето на ГКПП "Рудозем-Ксанти" доведе до обезлюдяването и липсата на икономическо развитие на Смолянския регион
© Фокус
Зам.-областният управител на Смолян, Зарко Маринов заяви, че за съжаление сътрудничеството между Балканските държави и то в контекстна на европейската политика и сближаването в нашия бъдещ общ дом не само на нас с Румъния и Гърция, но и страните от Западните Балкани, не върви гладко. "Има различни противоречия, дебнат ни сенки от миналото свързани с имперските амбиции на друга страна. Заедно с остатъците от комунистическото минало на Балканите, които отхвърлят либералните ценности, които ни обединяват в Европа и това е без алтернатива. Общото ни бъдещи без сближаването на балканските райони няма как да се случи. Опитът от последните 20-30 г. показва, че сближаването между балканските народи се случва по-бавно отколкото ни се иска. Знаем с колко перипетии бе свързан и все още дори не е открит ГКПП край Рудозем. Като говорим за обезлюдяването и развитието на местната икономика, отварянето на Централните Родопи към Беломорието и Гърция е без алтернатива за икономическото ни развитие. За съжаление забавянето доведе до известна степен и до обезлюдяването и липсата на икономическо развитие, което виждаме в момента. В това отношение в Областната администрация на Смолян през годините независимо кой е бил начело на областта, винаги и поставял отварянето на нашия регион, за да не бъдем ние последна спирка към Гърция, като основен приоритет. Ние можем да се похвалим, че въпреки многобройните перипетии успяхме най-накрая да се поздравим с това, че граничният пункт край Рудозем е факт, да се поздравим с това, че го въведохме в експлоатация и успяхме документално да направим всичко необходимо, за да може той да бъде прехвърлен на Агенция "Митници“ и в най-близко време да заработи. Очакваме нашите партньори от Гърция в скоро време да завършат строителството на пътя от Димарио до ГКПП – Рудозем, за да може наистина Смолянска област да се отпуши“, поясни зам.-областния управител на Смолян.
Той отбеляза, че от страна на Областна администрация – Смолян има много случаи, в които съвместно с гръцките си партньори са постигнали напредък по доста проекти, свързани с трансграничното сътрудничество, но не винаги са получавали необходимата подкрепа от българското правителство. "Участието в съвместни проекти е свързано най-напред с разрешение ние да започнем да работим по тези проекти, да ни бъде отпуснато финансиране, макар и мостово, за да можем да реализираме проекти и след като разходите бъдат верифицирани, те да бъдат възстановени на Министерски съвет. В това отношение като че ли все още централната власт в столицата не гледа на този процес с достатъчна сериозност. Ние бихме могли да постигнем доста повече неща и успехи ако получавахме през цялото време подкрепата на Министерски съвет, защото ние сме постигнали доста заедно по програмите ИНТЕРРЕГ България – Гърция, но можехме да постигнем и много повече ако от Министерски съвет и държавното управление бяха гледали на това като голяма възможност за развитие на региона“, уточни Зарко Маринов. той призова по време да се посочват и проблемите, които пречат, за да може оттук-нататък европейската интеграция да продължи с много по-бързи темпове.
Конференцията продължи с обсъждане на резултати от предходния програмен период и новости от настоящия фокусирани в област Смолян и развитието на региона. Обобщени бяха данни за инвестираните в Смолянска област европейски средства, насочените инфраструктурни, социални и трансгранични проекти. Представиха се стратегически за област Смолян проекти с европейско финансиране. Дискусията се фокусира и върху един от петте инвестиционни приоритета за този период, а именно – Европа по-близо до гражданите, подкрепяйки устойчиво и интегрирано развитие на всички видове територии.