Заради безводието: Плевен ще приоритизира ВиК обекти по Инвестиционната програма за общински проекти
©
За решението информира кметът д-р Валентин Христов след проведена поредна среща заради безводието във вторник в МРРБ с министъра на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова, зам.-министър Веселина Терзийска и началника на кабинета Кирил Габеров, с участието и на кметовете на общините Ловеч и Троян - Страцимир Петков и Донка Михайлова. На срещата присъстваха и представители на "Български ВиК холдинг“ ЕАД и на ВиК операторите.
Решението на Плевен, след апела от страна на МРРБ заради критичната ситуация с водоснабдяването, е да оптимизира проектите си и да приоритизира ВиК обекти по финансираната от бюджета програма. Инвестиционната програма за общински проекти е най-бързият възможен източник за инвестиции в подмяната на вътрешната водопроводна мрежа. Освен това, тази инвестиция от страна на общините има и важен социален аспект, който следва да бъде отчетен - за разлика от извършваните от ВиК операторите подобрения по мрежите, не се калкулира в цената услугата, т.е. няма да се повиши цената на водата.
Относно посочената по-рано краткосрочна мярка - изграждане на довеждащ водопровод за подхранване на шахтовите кладенци от Водоснабдителна група "Биволаре“, по време на разговора стана ясно, че при липса на обжалване този проект ще може да стартира през март следващата година. Съоръжението ще окаже положително въздействие върху водоснабдяването за Плевен в краткосрочен план, като повиши количествата на подавана вода към града. Изграждането на язовир "Черни Осъм“ остава безалтернативен проект за решаване на проблема с водоснабдяването и държавата се ангажира с реални дейности за рестартиране на обекта.
На срещата бе коментиран и споразумителен протокол от 1993 г., въз основа на който общините Плевен, Ловеч и Троян ползват вода в определен обем от общ водоизточник. Представителите на водоснабдителните дружества информираха, че са монтирани разходомери на три големи водовземания от общия източник. В кратък срок ще заработи система SCADA, която ще даде възможност на трите ВиК оператора да проследяват количествата вода, които черпят от него.