Започва енергийно обновяване на сградата на Народно читалище "Проф. д-р Асен Златаров 1927“ в село Смилян. Това съобщи на откриваща пресконференция по проекта зам.-кметът на Смолян, инж. Мариана Цекова, предаде репортер на "Фокус". Финансирането е по Националния план за възстановяване и устойчивост на България. Продължителността на проекта е до 30.06.2026 г., уточни зам.-кметът.

"Неслучайно читалището в Смилян е избрано да бъде обновено. То се намира в селото в община Смолян с най-много жители, има добре развиваща се училищна мрежа и самото читалище развива много допълнителни дейности“, посочи зам.-кметът.

Общата стойност на проекта е 845 112,24 лв., като безвъзмездната помощ е 656 451,21 лв., националното финансиране е 128 661,21 лв., а размерът на съфинансиране от община Смолян е 60 000 лв.

"Основната цел на проекта е енергийно обновяване на сградата на читалището в село Смилян. Конкретните цели са намаляването на потреблението на ел. енергия като количеството на спестена първична невъзобновяема енергия е в размер на 519 201,53 kWh (93 %) в годишно потребление след прилагане на мерките за енергийна ефективност. Очаква се след реализирането на проекта да се подобрят енергийните характеристики на сградата, като тя ще попадне в зоната на клас "А“ на енергопотребление. Очакванията са да се спестят 112,21 тона въглеродни емисии годишно. Очакването са е да се удължи жизнения цикъл на сградата и да се намалят разходите за нейната поддръжка“, допълни инж. Цекова.

Тя уточни, че стратегическите цели на читалището в Смилян са институцията да се утвърди като средищно място на жителите, гражданските организации, образователните институции и предприемачи от населеното място. Чрез изпълнението на проекта ще се създадат нови условия за развитие и утвърждаване на библиотеката към читалището като център за библиотечно-информационно обслужване на широк кръг потребители. Друга цел е утвърждаване на културната идентичност на селището чрез реализиране на краеведски и етнографски проучвания, представяне на традиционната култура, поминъчни традиции и производствените практики в селището и региона.

Предвижда се още социална интеграция на уязвими групи от общността чрез предоставяне на образователни услуги в неформална среда, насърчаване на доброволчеството и солидарността. Друга стратегическа цел на читалището е засилване на неговата роля в процесите на развитие на гражданското общество, участие в разработването на местни стратегии и превръщането на читалището във фактор на обществен диалог по значими за село Смилян теми, добави инж. Цекова.

Тя отбеляза, че реалните строителни работи по енергийното обновяване на сградата да започнат през пролетта.