До момента земеделските стопани от област Велико Търново са получили 36,5 млн. лв. под формата на директно подпомагане за Кампания 2024. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 година в град Велико Търново. Тя посочи, че стопаните в региона са получили и значителна подкрепа по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 (ПРСР). Договорени са над 153 млн. лв. по 617 проекта, като до момента изплатените средства са над 120 млн. лв. Над 40 % от средствата са насочени за инвестиции в стопанствата и преработка на земеделска продукция. "С тях фермерите внедряват модерни технологии и оборудване и модернизират производствените си бази, с цел повишаване на конкурентоспособността“, отбеляза заместник-министърът.

Младите и малките земеделски стопани в областта са подкрепени с над 10 млн. лв. по подмерките 6.1 "Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и 6.3 "Стартова помощ за развитие на малки стопанства“, обясни д-р Василева. Д-р Василева допълни, че по подмярка 7.2 "Инвестиции в малка по мащаби инфраструктура“ са изплатени над 40 млн. лв. Средствата са използвани за изграждане и обновяване на пътна и водоснабдителна инфраструктура, както и за подобряване на енергийната ефективност в населените места на областта.

Тя припомни, че успешно приключиха и четири приема на заявления за подпомагане по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., насочени към млади, малки и нови фермери, с над 3200 подадени заявления. "При засилен интерес премина и приемът за сформиране на оперативни групи за иновации, а през тази година сме планирали стартирането на още 12 приема с общ бюджет от близо 2 млрд. лв.“, каза още д-р Василева.

Заместник-министър Василева призова земеделските стопани да бъдат активни и да се възползват от възможностите за кандидатстване. Тя подчерта, че именно с тази цел е намалена административната тежест – за да се улесни достъпът на фермерите до финансиране и да се ускори процесът на одобрение и изплащане на средствата.

По време на срещата експерти от МЗХ представиха основните промени в директните плащания, Стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), които влизат в сила от 2025 г. Бяха разяснени и изискванията за социалната условност, както и новостите в интервенциите за биоземеделие, агроекология и хуманно отношение към животните. В рамките на дискусията фермерите поставиха своите въпроси, на които експертите дадоха разяснения и насоки.