Нашето мото е да бъдем заедно на празника днес като знак за разбирането ни, че всяко дете има право да получи своя шанс в живота, за да разгърне потенциала си в най-добрата посока. Това заяви днес зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева, която бе гост на заредения с музика, смях и емоции сутрешен празник на децата от детските градини № 24 "Радост“ и № 16 "Горски кът“, предаде репортер на "Фокус". Поводът бе Международният ден на ромите 8 април, а изявата наблюдаваха и доста родители, част от които бивши възпитаници на детските забавачници. Сред поканените бяха общественият посредник на Стара Загора Иванка Сотирова и Стефан Евтимов от СНЦ "Свят без граници“.

"Ромите и ромските деца са най-пъстрата част от букета на нашето общество с техните бит, култура, обичаи, неповторим оптимизъм и весело отношение към живота, за което много им се радваме. Ще работим в посока децата да успеят да се реализират и да мечтаят първо за училище, после за университет и чак след това за сватба“, подчерта още г-жа Делчева, чийто ресор като зам.-кмет е "Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“.

Мисията на детските градини "Радост“ и "Горски кът“ е в партньорство с родителите да създадат модерна и благоприятна среда за развитие, да насърчат максимално заложбите на всяко дете и да възпитават универсалните човешки ценности: емпатия, толерантност, зачитане на етническите, езиковите и религиозните различия. Това обявиха пред гостите на празника директорките на двете детски заведения Петя Делиева и Десислава Фратева. Те благодариха на родителите за помощта и съдействието.

С много заслужени аплодисменти беше увенчано старанието на децата, облечени в пъстри костюми, да изпеят песни, разиграят приказни случки и представят драматизация на приказката "Тримата дървари“. Те с удоволствие демонстрираха уменията си в Сливенско хоро, а най-въодушевено подскачаха на фона на "Джелем, джелем“, която се смята за химн на етническата общност.

Всички хора по целия свят обичат празниците, защото тогава забравят за трудностите и проблемите, събират се заедно с роднини, близки и приятели и се веселят от сърце; носят надежда, че ни очаква нещо по-добро, показаха на децата техните възпитатели.

Международният ден на ромите (8 април) се чества ежегодно от ООН и Европейския съюз от 1992 г., когато е предложен от международната организация "Романо юнион“. През 1971 г. в Лондон се провежда за първи път световен ромски конгрес, с участието на представители на ромите от всички континенти и на правителството на Индия. Тогава е поставено началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност.