Днес въздухът над София е значително по-чист и бих искала да успокоя гражданите, че за последните дни не са отчетени стойности над критичните. Това написа зам.-кмета на София по направление “Зелена система, екология и земеползване" Надежда Бобчева в публикация във Facebook. 

Ето какво още добави тя:

Мъглата, която се задържа няколко поредни дни беше много сериозна предпоставка за влошаване на качеството на въздуха, но въпреки опитите на някои общински съветници да всяват страх у хората, въпреки екстремните метеорологични условия и за разлика от други столици на Балканите, София успя да задържи нивата на замърсяване под критичното. Няма да е преувеличено да каже, че преди три години при подобна мъгла щяхме да дишаме токсичен въздух.

Разбира се, качеството на въздуха не е достатъчно и това е не само заради котловинното разположение на София, което затруднява разсейването на емисиите. 

Но след дълги години неглижиране и половинчати мерки, днес вече виждаме резултати от системния подход, който започнахме да въвеждаме в края на миналата година. 10 пъти по-строг контрол прилагаме над обектите, източници на замърсяване в сравнение с предишното управление.

Само за декември са направени общо 406 проверки на обекти, съставени са 56 акта и фишове за нарушения. За сравнение през 2022 година за периода 1-20 декември са извършени 44 проверки, а през 2021 г. - 30 проверки.

Поетапно елиминираме и “калните точки", които са източник на вторично разпрашаване и са вторият най-голям замърсител на въздуха:През 2024 година облагодродихме около 18 000 кв. м. площи в цяла София - така от източник на замърсяване, те вече са кътове за отдих, зелени площи или допълнителни паркоместа в кварталите.

За пръв Столична община спечели дело за най-високата стойност срещу строителна фирма за замърсяване с кал. Фирмата беше глобена с максималната сума от 50 хил. лева за това, че камионите й не са били измивании са причинили замърсяване на улиците.

Мием улиците по-често и по-ефективно:

За цялата година сме повишили с 30% честотата на миене на улиците. Уличните платна се мият целогодишно (и само при подходящи атмосферни условия, за да избегнем опасни заледявания). През месец декември в единствените подходящи дни сме измили улици в районите "Кремиковци", "Искър", "Младост", "Връбница", "Студентски" и "Средец".

Подобряваме градския транспорт като мярка хората да слязат от колите - с нови линии, учестени графици и подобрена свързаност между кварталите:

Изготвихме инвестиционна програма на стойност над 1 милиард лева за модернизация на градския транспорт до 2030 г.

Отчетохме над 90 000 нови пътувания дневно с градския транспорт през 2024 година. Изграждаме 10 нови станции на метрото до 2027 г. Подобрихме механизма за въвеждане на зелен билет за евтин градски транспорт при повишено замърсяване на въздуха и въведохме напълно безплатен бял билет. Въпреки че мярката срещна съпротивата на общинските съветници от ГЕРБ, които днес се опитват да внушат, че нашият екип не изпълнява ангажимента си за подобряване чистотата на въздуха.

От 1 януари вече е забранено горенето на дърва и въглища за отопление в центъра на столицата:

Контролът се осъществява от Столичния инспекторат, включително и чрез мобилни групи, термокамери и два дрона.

Подпомагаме домакинствата, засегнати от нискоемисионната зона и насърчaваме преминаването към по-екологични алтернативи в цяла София с активна кампания за безплатна подмяна на старите печки на дърва и въглища. Близо 5000 домакинства вече са кандидатствали.

От 2029 г. забраната ще важи за цялата територия на Столична община.

Въведохме ефективно и нискоемисионна зона за автомобили:

Повече от двойно по-малко са колите, които най-много замърсяват въздуха в центъра на София от началото на декември - в първия работен ден от въвеждане на зоната колите с най-вредни емисии в центъра на София бяха близо 4000, а на 31 декември бяха 1800.

Дори да се покачат след празниците, ще бъде незначително на фона на над 10 000, които засичаха камерите на Столична община преди въвеждането на тази мярка. Очаква ни още много работа, но дори в най-критичните часове - малко след полунощ на 1 януари, когато небето над София беше обсипано от фойерверки, замърсяването не премина критичните стойности при нито една от измервателните станции на МОСВ.

Продължаваме да следим чистотата на въздуха и да прилагаме драконови мерки. Благодарим на столичани, че спазват все по-строгите правила и съдействат на Столичния инспекторат. Само заедно ще успеем да се справим, за да дишаме по-чист въздух!

Данни за стойности на ФПЧ, измерени от официалните пунктове за КАВ са достъпни на сайта на Столична община ТУК.

Бобчева публикува снимка и от района на катедралата "Св. Александър Невски".