Като Посланици на природата в действие се проявиха днес децата от 3 "г", 2 "а" и 1 "в" клас в Пето ОУ "Митьо Станев“ в Стара Загора, предаде репортер на "Фокус". Първата стъпка към засаждането на бъдеща гора ентусиазираните малчугани направиха под ръководството на зам.-кмета на Община Стара Загора Радостин Танев и на директора на Държавно горско стопанство инж. Иван Чергеланов. Децата от трите класа грижливо засадиха семенца от няколко дървесни вида в пластмасови опаковки от кисело мляко с помощта и на ландшафтния архитект на Община Стара Загора Биляна Димитрова.

Точно преди месец зам.-кметът с ресор "Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“ посети Пето ОУ "Митьо Станев“, което стана третото училище в Стара Загора, преминало на изцяло разделно събиране на отпадъците. Днес Радостин Танев, заедно със зам.-директора по учебната дейност Десислава Нанева, припомни на децата даденото им тогава обещание - заедно да засадят семенца, за които да се грижат в своите домове в продължение на 1 година, а след това да намерят най-хубавото място за създаването на "Гората на Пето основно училище“.

Кофичките от кисело мляко няма да отидат в боклука, а ще се използват повторно като саксии, радваха се днес децата. Те напълниха опаковките с пръст до ръба и засадиха вътре семена от няколко дървесни вида: обикновен кипарис, аризонски кипарис, червен дъб, зимен дъб, атласки кедър, туя и черен бор. Всяка кофичка беше етикетирана усърдно, за да се знае какъв е видът на бъдещото растение. Семената са предоставени от Държавно горско стопанство в Стара Загора. "Събирали сме ги в нашите производствени градини и там, където има такива растения, които вече семеносят“, поясни директорът на ДГС.

Как да се грижат за крехките стъбла обясни на децата инж. Чергеланов. "След около седмица-две ще поникнат семенцата. Трябва да поливат внимателно, за да бъде почвата влажна, но не и подгизнала. Възможно е някъде да не поникнат, не се ядосвайте, пак ще засадим заедно други. Когато растенията станат с височина от 2-3 сантиметра, изнесете ги на хладно на терасата, иначе ще се издължат бързо и ще се пречупят“, предупреди децата директорът на ДГС. След като фиданките пораснат до около 25-30 сантиметра, те ще бъдат засадени навън.

"Знаете ли, че сега Стара Загора е известна със своите липи, но преди това сме били градът на кипарисите? И след една зима, в която се разболяват кипарисите, започват да се садят липи“, разкри интересен факт пред децата Радостин Танев."Да пазим природата си, да развиваме зеленото богатство на нашия град, нали всички искаме да продължим да живеем в най-зеления град в България? В град Стара Загора в момента има около 132 хил. дървета“, впечатли малчуганите зам.-кметът.

Децата от 3 "г" клас с начален учител Дора Павлова поздравиха гостите от Община Стара Загора с песен за своята природолюбива дейност, чиято мелодия е специално създадена с помощта на изкуствения интелект. Учениците и от 2 "а" клас с начален учител Мария Иванова, и от 1 "в" клас с учители Иванка Иванова и Милена Манова не забравиха своите отсъстващи поради болест другарчета - засадиха кофички със семенца и за тях.

На голямо внимание във фоайето на Пето ОУ се радва яркожълтият "шишеяд“ (на последната снимка), в който учениците събират своите пластмасови бутилки от безалкохолни напитки.