Важен акцент в бюджета на Столична община е дигиталната трансформация, което ще ни позволи да направим София един по-умен град. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ зам.-кметът по финанси и здравеопазване Иван Василев. "Време е София да влезе XXI век. Като екип, който познава технологичната сфера, работи и за това да намира решения чрез технологии, искаме това нещо да го пренесем и в общината.“

По думите му от тази година започва дигитална трансформация на София, което е отразено и в бюджета с предвидените 7 млн. лева за дигитализация, като този процес ще продължи и в следващите години. Иван Василев е уверен, че  превръщането на столицата в един действително умен град е свързано и с вътрешната реорганизация на процесите, както и оптимизиране на дейностите, като ефектът за гражданите и бизнеса ще бъде по-бързата и лесна достъпност до услугите. "Целта ни е всеки с телефона си да може да общува дигитално с общината. Тази година ще пуснем мобилно приложение, където ще има вече такива заложени функции за лесен, бърз и удобен достъп до обществените услуги на общината за граждани и бизнес. Това мобилно приложение ще продължим да го надграждаме и в бъдеще. Амбицията ни е да може гражданите проактивно да получават информация за това какво се случва в града им.“

Важно за него е общината да не е реактивна в комуникация си, а да е проактивна, "така че гражданите да могат все повече да ползват София като град наистина на възможности и общината да ги информира за тези възможности.“

Една от програмите, насочени в развитието на идеята за умния град – "Пясъчник на иновациите“, е насочена именно към иновативните технологични компании, които предлагат решения на обществено значими проблеми. Целта на тази програма е поощряване на технологичните компании, които са с корени в София, сподели още зам.-кметът. "Компаниите, които ще влязат в тази програма, ще бъдат селектирани именно в партньорство с технологичните асоциации, с технологичния бизнес. Те ще кажат коя компания според тях има потенциал за развитие, коя от тях предлага иновативно решение, след което общината ще стане първи клиент, ще тества тези услуги, но после съвместно с технологичните асоциации ще създадем програма за подкрепа, за менторство, за акселериране на тези компании и инвестиране в тях в бъдеще. Защото когато сме тествали в общината, че този модел работи, за нас е важно тази компания да продължи успешно си развитие и да стане компания с експортен потенциал. И тези решения, тези компании, които са с корен в София, да стигнат до глобалния пазар.“

Според него технологичният сектор е един от секторите, който дава най-много поводи за гордост на България. "Държавата и общината са били малко пасивни в развитието му до този момент. Нашата амбиция да стимулираме развитието на технологичен сектор чрез решаване на конкретни проблеми на хората,“ обясни още зам.-кметът по финанси и здравеопазване Иван Василев.