Надежда Бобчева, предаде "Фокус". По думите й въздухът на територията на Столична община има три основни замърсителя. На първо място това е битовото отопление. На второ място са т. нар. кални петна или междублоковите пространства, в които често пъти колите паркират в зелените площи и на трето място транспортът.
"От гледна точка на битовото отопление през тази година се постарахме да забързаме в много голяма степен изпълнението на проекта LIFE. Заварихме го на изпълнение от 10% към края на миналата година. Само за първите десет месеца до сега сме достигнали 40% изпълнение. На практика 2000 нови домакинства на територията на Столична община имат екологосъобразни уреди за отопление, т.е. 2000 по-малко димящи комина. Другото много важно нещо е, че успяхме да увеличим за тази година и парите за т. нар. кални точки с 50% в бюджета. Има планирани такива в районните администрации. Ще изградим нови около 15 през тази година. Работим върху това, ще се постараем тази мярка, която е една от малкото, за които Столична община отделя собствени средства от общинския бюджет, този ресурс да бъде завишен, защото се оказва ефективен", коментира още Бобчева.
Тя отбеляза, че са заварили много случаи на асфалтирани паркинги, има правила, по които трябва да се извършва всичко това. "Това са незапечатващи повърхности, трябва да има и зелена площ. Видяхме, че има изпълнения, които не отговарят на тези норми. От тази гледна точка се стремим да предвижим всичко в по-бързи темпове и да наваксаме изоставяне, което сме получили.
А самият анализ го поръчахме, защото видяхме, че има сериозно разминаваме в данните, които получаваме от общинската мрежа и референтната национална такава. Искахме фирмата, която го изпълни да бъде абсолютно независима и да бъде чужда. Фирмата, която го направи е американска. Самата Столична община се постара тези, които ще н и посъветват да бъдат абсолютно независими, за да могат да ни дадат обективно мнение дали това е така", каза още Бобчева.
Тя посочи, че се планира към момента да бъде дадено началото на ново задание за нова програма, която да подреди мерките така, че да отговарят на източниците на замърсяване: "Защото сега има някакви мерки, по всякакъв начин описани, които са просто там, за да ги има. Ще обединим т. нар. Програмен и Научен съвет и така ще имаме разумен брой хора, които да дават съвети. За 5-и ноемри е насрочена научна конференция, съвместно със Софийския университет, където ще има сериозна научна дискусия и дебат за всичко онова, което Столична община следва и трябва да адресира, както и по какъв начин да се справим с проблема с неработещата си общинска мрежа. Самата община дори не е собственик на сорс кода на самата мрежа. Тя не само, че показва невярно, но за съжаление ние нямаме достъп до нея и дори не може да поръчаме калибриране, просто защото не разполагаме с нейния код. Тоест тези пари са били вложени така, че цялата собственост за тази мрежа е върху частен собственик".
Общинските станции мерят качеството на въздуха с 12 пъти отклонение. Това обясни на брифинг в Столичната община заместник-кмета по "Екология" Зам.-кмет Надежда Бобчева: Не може да поръчаме дори калибриране на общинските станции за качеството на въздуха
©