Днес е кулминацията на тридневния Празник на смилянския фасул, който се провежда за 22-ри път, съобщи за "Фокус“ секретарят на читалището "Проф. д-р Асен Златаров 1927“ - Смилян в селото, Илия Годев. В 10:00 часа, залп на фасулевото топче ще даде началото на празника. "След кратките приветствия от официалните гости на събитието продължаваме с музикално-хумористична програма от самодейни състави и изпълнители от Смилян – деца и ученици и самодейни състави от читалището. Три са основните конкурси по време на празника. Първият е "Най-оригинално пано от смилянски фасул, като тази година имаме 86 пана получени за него. Конкурсът за любители кулинари "Най-оригинално ястие от смилянски фасул“ и конкурса за "Най-атрактивен щанд на местен производител““, допълни Годев.

В часовете между 11:00 и 16:00 по традиция ще има безплатна фасул-чорба за всички гости на Празника и жители на Смилян

Съботният следобед продължава с фолклорен блок, в който ще участват гостуващи изпълнители с. Виноградец, община Чирпан, с. Долен, община Златоград, с. Ветрен дол, Община Пазарджик, с. Доспей, община Самоков и танцова формация "Нишани“ – гр. Свиленград. Преди да започне народното веселие с оркестър "Родопско настроение“, ще бъдат обявени и победителите в трите основни конкурса.

Неделният ден е посветен изцяло на изложението-базар и кулинарни работилници. "Теменужка Матева ще направи демонстрация за приготвяне на трахана и на мекици с квас. Ще приготви и трахана със смилянски кочан.

От читалището в Смилян в 12:00 часа ще направят демонстрация на приготвяне на разядки със смилянски фасул, които ще са три вкуса, но ще бъдат изненада за гостите на празника.

Годев уточни, че в неделния ден посетителите ще се срещнат с майстора на мяхово сирене от село Бориково. "В началото на юли заедно със Салих Пашов – Пашата, напълнихме мях с бито сирене. Сега ще го отворим, за да видим как се развива и ще добави крокмач, за да може да завърши технологичния цикъл за добавяне на всички съставки. След това ще го оставим да зрее и достигне една година“, посочи Годев.

По време на празника гостите ще могат да видят и изложението "Чиста храна за нас и нашите деца“. В него ще могат да се купят чисто произведени храни от Родопите и от общностите на Слоу фуд в България, както и много изделия на традиционните ръчни занаяти. Ще има сирена, мед и пчелни продукти, смилянски фасул, сушени билки и домашни сладка от горски плодове, изделия от дърворезба и кожа, каза още Годев.