Най-ранното изображение на Христос, открито по нашите земи, е върху раннохристиянска гробница от 4-и век, експонирана в Регионалния археологически музей на Пловдив. То е далеч от канона. На него Христос е изобразен без ореол, голобрад, с къса къдрава коса и в обикновени римски дрехи.

Забележителното е, че в двете евангелски сцени, на които възкресява Лазар и изцелява паралитика, Христос използва пръчица.

Ценната находка е открита случайно през 2012 г. по време на изкопни работи за прокарване на топлопровод в Пловдив.

"След отварянето се видя, че на една от стените има една фигура, която държи в ръката си нещо като оръжие и ние помислихме, че е някаква бойна сцена. След това обаче се разкри същността на това, което е изписано по стените на съоръжението", разказва Николай Стоянов, художник реставратор.

Изобразена е сцената с възкресението на Лазар.

"Мога да кажа със сигурност, че това е най-ранното изображение на Христос от нашите земи - той е представен като млад мъж, къдрокос, с къса коса, голобрадо лице... в дясната си ръка държи пръчица, с която като един магьосник докосва Лазар", показва пред БНТ Мая Мартинова, археолог.

На срещуположната стена е изобразена още една евангелска сцена.

Гробницата е украсена и с редица християнски символи. За да не пострадат стенописите, ценната находка е реставрирана с техника, използвана за първи път у нас.

"Приложихме метода, който навремето е работен в Сикстинската капела в Равена - Методът на бария се казва, който по химичен път с две реакции, изключително добре извлича всички соли от мазилката и ги прави рисунките все едно сега са правени", каза Йовка Юрукова художник-реставратор.

Предполага се, че гробницата е била семейна и е използвана продължително време, тъй като в нея са открити останки от четири тела.