За световния ден на сърцето: 50 дрона "рисуват" сърце в небето над НДК
©
Световният ден на сърцето – 29 септември, ще бъде отбелязан за поредна година у нас с много национални активности. Организатор е Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ). Световният ден на сърцето се отбелязва вече 24 г. от Световната сърдечна федерация с цел да активира възможно най-много хора и институции в цял свят за действия за укрепване на сърдечно-съдовото здраве. Мотото тази година е "Действай със сърце“.
На 29 септември в по-големите градове у нас ще бъде даден старт на новата българска инициатива "Разходи се с кардиолога си".
В София кардиолозите от ръководството на ДКБ ще очакват желаещите в 12 ч до фонтана на входа на Южния парк. Целта е да се постави акцент върху редовната умерена физическата активност – основен фактор за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания. Участниците ще имат възможност да разговарят с лекарите и да получат информационни материали, докато всички заедно правят здравословна разходка.
Традиционна инициатива в Световния ден на сърцето е осветяване в червено на емблематични сгради в големите градове, сред които тази година са НДК, Домът на културата в Пловдив, Кеят на Морската градина в Бургас, хълмът Царевец във Велико Търново, Дарение Галерия "Светлин Русев“ в Плевен, Пантеонът на възрожденците в Русе, сградата на общината в Стара Загора, читалище Виделина в Панагюрище, читалище Театъра в Троян и др.
За първи път тази година ще има шоу с 50 дрона, които ще "изрисуват“ сърце в небето над НДК около 21 часа на 29 септември.
Основен приоритет през 2024 г. е стартът на насочено към сърдечно-съдовата профилактика здравно образование в ученическа възраст. Седмица на сърцето ще бъде проведена в училищата в периода 30 септември - 4 октомври в сътрудничество с Министерството на образованието и науката. В специален Час на класа учениците ще бъдат запознати с основните рискови фактори за сърдечно-съдовото здраве и ключовите полезни навици, с които да го пазят и укрепват през целия живот.
Сърдечно-съдовите заболявания продължават да бъдат водещата причина за смърт у нас и в света. Голяма част от този тип загуба на живот е предотвратима. Единственият начин за това, както и за намаляване броя на тежко протичащите сърдечно-съдови заболявания, е активната профилактика от най-ранна възраст. Нейната цел е да бъде установен здравословен начин на живот с физическа активност, балансирано хранене, редовни профилактични прегледи, борба с наднорменото тегло и хипертонията, недопускане на вредни навици като пушене, употреба на алкохол, мазнини и сол и др.