Не се забелязва промяна в цените на мартениците в Кюстендил, предаде репортер на "Фокус“. От 0.50 лева до 25 лева е продажната цена на бяло-червените символи на Баба Марта и на пролетта, но най-масово продаваните мартеници са на цени между 1 лв. и 3 лева бройката.

Търговците се оплакват, че тази година се наблюдава поскъпване в пъти на самите материали – прежда и аксесоари, дори и опаковките. Въпреки това те не могат да си позволят да повишат крайните цени, защото има масово предлагане.

"От 20 години се занимавам с мартеници. Правя ги и ги продавам, но всяка година все по-малко реализирам. Има много продавачи, а хората в града са по-малко. При мен цените не са променяни. Увеличени са цените на материалите, но това е за сметка на труда ми“, споделя производител и търговец на мартеници.

По думите му се купуват евтини, но и скъпи мартеници. Търсят се мартеници от естествена вълна. "Мартениците са традиция и всеки купува. Няма човек, който да не вземе мартеница за близки и колеги“, казва Ирена Златкова.

Василка Станкова прави мартеници от 15 години. "Правя ги и хората се радват. Виждам усмивките по лицата на хората, когато разглеждат мартениците, а това е важно, защото тези усмивки напоследък изчезнаха. Хората купуват за деца и за възрастни“, споделя Василка Станкова.

Тя посочи, че ръчно изработените мартеници са с цени, спрямо възможностите на хората. Самата тя се е готвила от месец октомври миналата година.

Щастие, здраве, радост и усмивки са нейните пожелания към всички.

В Община Кюстендил са подадени 55 заявления за продажба на мартеници, а цената за кв.м. търговска площ на ден е 5 лева.

Тази година има разрешени и три благотворителни щанда.