За последните 10 години умишлените пожари са най-честите в горите около Кюстендил
© Фокус
От анализа на броя на пожарите по месеци се вижда, че се очертават два пикови момента. Първият обхваща периода март - април. Той е най-голям, а вторият е месец юли - август -септември.
Първия момент е свързан основно с почистване на пасищата чрез запалване на миналогодишните сухи растителни остатъци, с цел осигуряване паша на домашния добитък и запалвания на растителни остатъци в градините и сервитутните ивици на линейни обекти.
Вторият пиков момент е свързан с жътвената кампания и почистване на стърнищата след нея. От таблицата е видна и една обезпокоителна статистика. Вследствие високи температури и засушаванията през есента нивото на пожарната опасност остава високо. Възникват пожари и през четвърто тримесечие.
"Най-много пожари сме имали през 2019 година. Следващите години имаме намаление на пожарите“, каза Здравчо Тодоров. По думите му по-голяма част от пожарите тръгват от земеделските земи и навлизат в горите.
През месеците януари и февруари се изготвя програма за борба и изпълнение на мероприятия за въздействие върху горските пожари. Изготвя се и оперативен план за работа, при подаване на сигнал за пожар.