За пореден път лекарите от УМБАЛ "Св. Марина"- Варна спасиха пациент с разкъсана аорта
©
Незабавно е сформиран мултидисциплинарен екип, който след проведени множество диагностични изследвания, установява дисекация на торакалната аорта – животозастрашаващо състояние, при което разкъсването на слоевете на аортата и силният вътрешен кръвоизлив трябва да се овладеят възможно най-бързо, за да се спаси пациентът.
Лекарите вземат решение за неотложно ендоваскуларно лечение, при което чрез достъп през бедрената артерия се стига до разкъсаното място на аортата и се имплантира по безкръвен начин протеза. Според специалистите нейната функция е да затвори разкъсаното място, да върне кръвотока и да нормализира кръвообращението. В екипа, извършил миниинвазивната процедура, са участвали интервенционални рентгенолози от Центъра по интервенционална рентгенология доц. д-р Георги Тодоров, доц. д-р Чавдар Бъчваров и д-р Михаел Нанев от Клиниката по образна диагностика, кардиохирурзите проф. д-р Пламен Панайотов и д-р Милен Славов, съдовият хирург д-р Емил Йорданов, както и реанимационен екип.
"Техниката на ендоваскуларно протезиране при пациенти с аневризма или аортна дисекация е предпочитаният метод за лечение, когато това е възможно“, обясни доц. д-р Георги Тодоров и подчерта, че този вид лечение при планови или спешни пациенти се прилага успешно повече от 10 години в УМБАЛ "Св. Марина“- Варна. Доц. д-р Чавдар Бъчваров допълни, че успешното решаване на тези случаи е в резултат на утвърдената екипна работа.
Болницата разполага с най-съвременната апаратура за диагностициране и извършване на високотехнологични интервенции, както и с обучен екип от специалисти с опит в овладяването на сложни животозастрашаващи състояния. Ендоваскуларното протезиране е една от най-щадящите процедури, води до бързо възстановяване на пациента и намалява до минимум риска от инфекции.
От болницата съобщиха, че 72-годишният пациент от Силистра се възстановява и скоро ще бъде изписан.