"Поздравявам колегите и директора на Областната дирекция на МВР в Пловдив за добре свършената работа и постигнатите мащабни резултати“ - заяви министърът на вътрешните работи Калин Стоянов по време на кратка церемония в министерството. На нея бяха отличени служителите от пловдивския отдел "Икономическа полиция".

"Част от хората в екипа познавам лично и съм имал възможността да работя с тях по различни случаи. Знам, че и към момента те са много активни и извършват сериозна по обем дейност, в тясно взаимодействие със службите, ангажирани с престъпления срещу интелектуалната собственост. Случаят е специфичен за нас, тъй като за пръв път изземаме толкова много техника и продукти със запазена търговска марка“.

Министърът припомни, че престъпленията срещу интелектуална собственост и фалшиви стоки са сред приоритетите на ЕС в борбата срещу тежката и организираната престъпност в рамките на EMPACT цикъла за периода 2022–2025 г. А България /в частност – ГДБОП/ бе избрана за ръководител (драйвър) на EMPACT приоритета, като бе натоварена със задачата да координира усилията на правоприлагащите органи в ЕС в борбата с този вид престъпна дейност.

Директорът на отдела за борба с фалшификатите за Европа, Близкия Изток и Африка на Kyocera Corporation Франк Стамен заяви, че този случай е изключителен, а постигнатите резултати - впечатляващи.

"Ние подадохме сигнала в Германия и той много бързо стигна до българските служби. Мащабната реализация се случи в изключително кратки срокове, само в рамките на няколко месеца. В никоя друга държава досега не са изземани толкова голямо количество техника и материали, обект на наша интелектуална собственост“, сподели той. 

Според него действията на служителите на МВР показват, че България е надежден партньор в борбата с организираната престъпност, в рамките на общата европейска линия за противодействие срещу този вид престъпления.

"За втори път, в рамките на една година, награждаваме точно този екип. Това е поредна мащабна операция на ОДМВР Пловдив, с изключителни резултати. Благодарим за тяхната дейност и за доброто сътрудничество с Министерството на вътрешните работи“, заяви в изказването си Анета Таджер, която е участвала в разследването от страна на японската корпорация.

Припомняме, че на 30 август т.г. в отдел "Икономическа полиция" при ОДМВР – Пловдив постъпила оперативна информация за осъществявана незаконна дейност по линия на интелектуалната собственост – износ и продажба на тонер касети, означени със знаци, сходни на японската марка Kyocera, без съгласието на правопритежателя. За проверка на сигнала е сформиран оперативен екип и предприети процесуално-следствени действия в склад на търговско дружество на територията на район "Северен" в Пловдив.

Там разследващите открили над 22 400 тонер касети от въпросната търговска марка – различни по вид и размер, пълни и празни. Конфискувани са и 129 палета с 85 330 заготовки за картонени опаковки, както и други веществени доказателства за извършваната дейност.

По случая е образувано досъдебно производство по чл. 172б от НК. Уведомена е Районна прокуратура – Пловдив, под чието ръководство работата по документиране на случая продължава.