Възстановка на стара Сандровска сватба ще се извърши на 2 септември от 14 ч в село Сандрово. За първи път в региона ще бъде представен и ритуалът "Засевки“.

След приключване на сватбата ще се състои празнична хоротека, писа "РусеМедиа".

Във фолклорната програма гост ще бъде певицата Пепи Христозова, ще участват ФТК "Родолюбец“, ТК "Сандровска шевица“, фолклорни танцови и певчески групи от други населени места и групите към читалището. Репертоарът е съобразен с песенното и танцово народно творчество.

За най-малките участници са предвидени много изненади и забавления. Чрез "Игри от миналото“ децата ще могат да се запознаят с детството на своите баби и дядовци.

Самодейци от пенсионерския клуб ще покажат на децата как се преде с вретено, как се тъче на стан (детско станче) и как се работи с глина.

Ще има и Алея на занаятите – част от съпътстващата програма, пресъздаваща духа на времето. Гостите на празника ще могат да се насладят на демонстрация на съхранени от миналото занаяти- дърводелство, керамика, предене, тъкачество, грънчарство.

Проектът се реализира от НЧ "Васил Левски-1928“ с подкрепата на Община Русе по Програма "Култура“.

Ето какво очаква публиката на възстановката:

Ритуал за известяване на събитието.

Неженена мома отива на чешмата за вода с кобилица и менци, съпроводена от хоро и музика. Отнася водата в дома на булката, която с тази вода замесва питка. Момичета сплитат косата й и пеят. Ритуалът е специфичен за селото.

Бръснене на младоженеца и вземане на кума.

Извършва се ритуал по бръснене на младоженеца от неговия брат в дома му и се тръгва за дома на кума с омесен кравай, който се дава на кума, а той от своя страна го дава на булката, през който тя да види дали идва младоженеца.

Вземане на булката.

Извършва се ритуал "Откупване на булката“ след който тя се извежда от дете, държейки бяла кърпа. Прощава се с родата. Качва се на каруца, на която е нареден чеизът и, съпроводена от музика и хоро, се отправя с младоженеца и сватбарите към мястото на венчавката.

Извършване на венчавката.

Ритуалът се извършва от свещеник по каноните на църквата, след което "свекървата“ захранва булката. Публиката на всички ритуали е в народни носии. Те са и гости на сватбата и ще седнат на сватбарската трапеза.

Традиционна сватбарска трапеза.

Разполагат се черги на земята и в керамична посуда се сервират ястия от народната кухня. Всички гости са в народни носии.