Възстановка на казармена клетва ще бъде представена на 4 март на площад "21 септември“ в Балчик от 14,00 часа, предаде кореспондентът на Радио "Фокус" – Варна. Организатори са Национален военен университет "Васил Левски“ в град Велико Търново и Историческият музей в Белия град. Паралелно с възстановката в музея в Балчик ще бъде експонирана изложба "Когато момчето става мъж …Казармата през "онези“ 45 години“ с автор д-р Илия Вълев. "Исторически музей – Балчик създаде свой проект "Музеят като образователна среда“, в който е залегнал час по родолюбие. Като културна институция ние смятаме, че патриотичното възпитание в наши дни е наложително от гледна точка на все по-често констатираните липси в ценностната система на съвременните деца.

Ние осъзнаваме отговорната задача за формирането на национална идентичност и патриотични нагласи на подрастващото поколение. Най-добрият начин, който не предизвиква задължение, са практическите примери, възприемани значително по-бързо и непринудено. Няма по-голямо благо за обществото и държавата от добре възпитаната младеж. За нас е важна и отговорна задача да създадем условия за формирането на българска национална идентичност, съпричастност и гражданска отговорност“, посочват от екипа на музея в Белия град. Възстановка на казармена клетва на 4 март ще бъде осъществена на база подписан меморандум за сътрудничество между двете институции, организатори на събитието.

Освен това под егидата на Министерство на отбраната на Република България и Изпълнителна агенция "Военни клубове и военно-почивно дело“ ще бъде показана изложбата на д-р Илия Вълев от Регионален исторически музей – Велико Търново "Когато момчето става мъж… Казармата през онези 45 години“. Изложбата ще бъде открита на 4 март 2022 г. от 15,00 часа в зала на Исторически музей – Балчик. "За реализиране на целите на патриотичното възпитание е необходимо активното включване в духовния живот на обществото както на децата, така и на възрастните. Задачата на обществените културни институции е да поддържат чувството за принадлежност към културната традиция на нацията, запазването, обогатяването на националните ценности, както и тяхната приемственост за всяко следващо поколение“, допълват още от музея в Белия град.

Жулиета НИКОЛОВА