Въздухът в Смолян става все по-чист. Това стана ясно при представянето и приемането на Годишния отчет за 2024 г. по изпълнение на Програмата за намаляване нивата фини прахови частици /ФПЧ10/ и достигане на утвърдените норми за качеството на атмосферния въздух на Община Смолян и Плана за действие към нея за периода 2020- 2025 г., предаде репортер на "Фокус“. Докладната записка бе приета с 16 гласа "за“, 3 "против“ и 3 "въздържал се“.

През 2024 г. са извършени 339 броя средно дневни измервания на ФПЧ10 от които наднормените превишения са 12 броя, като на 01.01.2024 г. е измерена максимална стойност 83,65 µg/m3. За сравнение през 2023 г. при 360 бр. измервания са отчетени 34 превишения. Използваните данни в Отчета за 2024 г. на Програмата за намаляване на замърсяването с фини прахови частици /ФПЧ10/ и Плана за действие към нея за периода 2021-2025г. са от Автоматична измервателна станция, разположена на ул. "Полк. Дичо Петров“ № 3 /Регионална библиотека "Николай Вранчев“/.

В отчета са посочени и основните причини за подобряване качеството на атмосферния въздух в Смолян. На първо място това е намаляване на емисиите от бита чрез подмяната на печките на твърдо гориво с климатици. Целта на проекта е да допринесе за подобряване качеството на атмосферния въздух чрез намаляване наднормените нива на фини прахови частици на територията на община Смолян. Предвижда се подмяната на неефективните отоплителни устройства изгарящи дърва и въглища на минимум 2000 домакинства, в т. ч. доставка и монтаж на нови екологосъобразни отоплителни устройства (уреди/системи) за битово отопление, като уреди използващи като гориво електричество (климатици, термопомпи, фотоволтаици) и уреди на пелети.

Посочва се още и за намаляване на емисиите от транспорта, чрез въвеждане на оптимизиран трафик на обществения транспорт в най-натоварените артерии и кръстовища и подобряване на организацията на движение на МПС; актуализация на плановете за ремонт и превантивна поддръжка на уличната настилка; хигиенно поддържане на уличната мрежа;

Става ясно още, че в плана на Областно пътно управление – Смолян за зимно поддържане е заложено изискване зимното почистване на републиканските пътища, разположени в регулацията на гр. Смолян, да бъде с ниво "А“ на поддържане, с което трябва да бъде съобразен изборът на средствата за поддържане. Съгласно Наредба за поддържане и текущ ремонт на пътищата, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройство. На републикански пътища с ниво зимно поддържане "А“ приоритетно се прилага обработка с химически вещества за стопяване на снега и леда.

В отчета и програмата като причина за по-доброто качество на въздуха е и поддържането и развитието на зелената система – изграждане на зелен пояс, абсорбиращ прахови емисии около най-натоварените артерии и кръстовища. Посочва се, че община Смолян има одобрена концепция "Зелени мерки в градска среда за по-чист въздух в Смолян“. Същата е насочена към подобряване на качеството на атмосферния въздух чрез прилагане на зелени мерки и реализацията на проекти, посочени в Общинската програма за качеството на атмосферния въздух.

Отчетът предизвика дискусии в Сесийната зала, като част от съветниците одобриха данните в него, други пък бяха категорични, че запрашаването е по-голямо заради опесъчаването в града през зимните месеци. Искаха се и подробности за предстоящия проект за мащабно озеленяване в Смолян. Зам.-кметът Марин Захариев заяви, че се очаква той да започне през есента или най-късно през следващата година и по него се предвижда залесяване на дървета и храсти във всички квартали на Смолян.

Общинският съветник Екатерина Гаджева, която е и директор на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Смолян заяви, че рязкото намаляване на броя на дните с превишаване стойностите на фини прахови частици е сериозно постижение и много малко общини може да се похвалят с такова.