Във Видин бе открита изложба с акварелни творби на емблематични сгради, дело на арх. Белин Моллов, предаде репортер на "Фокус“.

Изложбата е експонирана в 130-годишната напълно реставрирана сграда на видинската Синагога, превърната днес в Културен център "Жул Паскин“. Експозицията е под наслов "Архитектурното наследство на Видин и областта“ и се осъществява със съдействието на Община Видин. Представени са близо 40 акварелни картини, които показват средновековния замък "Баба Вида“, реновираната Синагога, катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски“, джамията на Осман Пазвантоглу, Стамбол капия и редица други.

Идеята на изложбата е да се провокира интереса към архитектурните паметници, сгради и ансамбли, които пренасят очарованието на отминали епохи, възпитават и поддържат чувство на принадлежност към средата, в която живеем, каза при откриването арх. Белин Моллов. Той допълни, че всяка сграда има своя история и съдба, създадена от вдъхновението на дадена творческа личност, за която трябва да знаем и да почитаме. Арх. Моллов сподели, че най-великото преживяване, което е изпитвал по отношение на монумент, е било при откриването на реновираната видинска Синагога.

Арх. Моллов предостави през миналата година специално свои творби с най-известните забележителности от града и региона, които Община Видин използва за направата на календар за 2024 г.

Арх. Белин Моллов е един от утвърдените художници-архитекти, с принос в съхраняването на архитектурната памет на България. Предпочитани обекти в неговите творби са знакови български къщи и места, както и известни архитектурни забележителности в Испания, Германия, Румъния, Гърция и други. Има 55-годишен опит в областта на устройственото планиране и градското развитие.

На събитието в Културен център "Жул Паскин“ присъстваха кметът д-р Цветан Ценков, общински съветници, колеги на арх. Моллов, директори на културни институции, граждани. Сред дошлите да уважат автора бяха дошли и Михаил Миков, бивш председател на НС и проф.Вили Лилков.

Експозицията в Културния център може да бъде разгледана до 15 май т.г.

Ирена Данаилова