Огнян Атанасов, областният управител инж. Александър Пандурски, представители на Областна дирекция на МВР – Кюстендил и на сектор "Пътна полиция“, представители на Областна дирекция по безопасност на храните – Кюстендил, Областна дирекция "Земеделие“ и Областно пътно управление – Кюстендил. В заседателната зала на Общината бяха народни представители, представители на политически партии и неправителствени организации. Самата среща започна с отдаване на почит към паметта на загиналата при тежката катастрофа Андреа Андонова.
По време на дебата стана ясно, че собственикът на конете има вписан животновъден обект от 2009 година в интегрираната информационна система на БАБХ. По това време изискването е било обектите за отглеждане на животни да бъдат вписани в системата, но не и да имат съответната регистрация по чл. 137 от ЗДВ. От 2020 година влизат нови правила.
През 2018 година на животновъда са съставени три акта за установени нарушения. Единият от актовете е бил за пуснати животни, но без придружител. През 2023 година е съставен и акт за отглеждане на животните в нерегистриран животновъден обект. Липсва документ за собственост на имота, върху който е изградено съоръжението за отглеждане на животни.
Директорът на Областно пътно управление – Кюстендил инж. Юлиян Божилова посочи, че самият път, на който участък възникна тежкият инцидент, е в добро състояние. Няма неравности и предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Маркировката е положена през 2022 година, а тази година предстои ново полагане. Отводняването на пътя също е в добро състояние. "Ограничителните системи на пътя се поставят в конкретни участъци. Те не са за спиране на безстопанствени животни, а за задържане на МПС при катастрофи и връщането им на пътното платно. Ние многократно сме сигнализирали всички общини на територията на Кюстендилска област, с цел предприемането на мерки относно животните на пътя“, допълни Юлияна Божилова.
По време на дебата комисар Васил Паргов, началник на “Охранителна полиция" в Областна дирекция на МВР-Кюстендил посочи, че МВР оказва съдействие на всяка една институция относно наличието на безстопанствени животни. През 2024 година е имало от страна на автопатрулите на седем сигнала, касаещи излезли безстопанствени животни в пътния участък. Началникът на сектор "Пътна полиция“ Радослав Боюклийски заяви, че от началото на 2024 година има 25 пътнотранспортни произшествия с животни. 24 от тях са с материални щети, а последното е с фатален край. При два от инцидентите са установени собствениците на животните. Пътните полицаи са съставили актове на собствениците, издадени са наказателни постановления и са изготвени предупредителни протоколи. По инициатива на сектор "Пътна полиция“ Са поставени предупредителни пътни знаци в района на село Раненци. Стана ясно, че пътните участъци с концентрация на пътнотранспортни произшествия се определят по специална методика.
По темата взе отношение и директорът на Областна дирекция "Земеделие“ Йордан Домозетов, който посочи, че институцията няма отношение относно отпускането на пасища за животновъдите. По думите му единственият закон, който разглежда безстопанствените животни е ЗОСИ.
В залата присъства и директорът на Общинско предприятие "Управление на общински имоти“ Елена Манчева. Самото предприятие има за дейност и охрана на общинските имоти. "Има и патрули, които при получени сигнали в Центъра, реагират незабавно. Има постъпили сигнали от граждани, реагира се по утвърдената процедура“, допълни Елена Манчева.
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски беше категоричен, че инциденти с безстопанствени животни има не само в Кюстендил, но и на територията на други общини. "Неща с които ние не сме се преборили. Има един основен закон. Това е Законът за опазване на селскостопанското имущество. Той казва какъв е пътят. Да, то е стар, но това е закон в нашата държава и той трябва да се изпълнява. В него пише кой има съответните ангажименти да свърши определени дейности“, коментира инж. Александър Пандурски.
Областният управител допълни, че по темата вече са проведени няколко срещи, имало е и пробив – назначаване на полски пазачи в някои от общините. Полският пазач е съществен елемент при съставянето на административни актове за нарушения и издържането на този административен акт в съда.
Кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов разясни чия собственост е пътят, на който стана тежкият инцидент, както и ангажиментът за поддържането му. Той заяви, че АПИ е компетентна относно налагането на санкции. Кметът заяви, че собственикът на животните също има своите отговорности.
"През последната година Община Кюстендил, МВР, Районна прокуратура и ОД на БАБХ проведоха среща със собствениците на коне на територията на цялата община. Разяснени им бяха отговорностите, да регистрират животновъдни обекти и да идентифицират животните. Доизградихме и електропастир в участъка. Назначихме и полски пазач“, допълни кметът инж. Атанасов. Тоя заяви, че за период от 5 години са заловени 12 коня, а само за 2024 година задържаните коне са 13.
Кметът инж. Огнян Атанасов настоя за цялостна оценка за безопасността на пътя и тя да бъде изготвена Държавна агенция за безопасност на движението по пътищата, а след това да се предприемат и съответните мерки за обезопасяване. В същото време да се промени и методиката за определяне на пътните участъци с концентрация на пътни инциденти.
Дебатът продължи с изказвания от страна на общински съветници и граждани.
Включи се и експертът от Европейския център за транспортни политики Диана Русинова. "Нищо не пречи в участъка да се постави ограда. Трябва да се намерят пари да се постави тази ограда от двете страни на пътя. Има как да се намери разумно решение да се възпрепятства навлизането на животни“, каза Диана Русинова.
Народният представител Иван Ибришимов призова да не се прави политически пиар и популизъм от трагедията на хората, да се действа разумно и не под емоция. "Чух гласа на хората, чух институциите. Очевидно са необходими и законодателни промени. Необходима е промяна в Закона за опазване на земеделските имоти, който не е пипан от 1972 година. Ще поема инициативата за такива промени“, каза Иван Ибришимов.
"Хората очакват да излезете и да кажете, че тези коне няма да се отглеждат повече на това място. Вместо да се хванете за ръце и да прекратите съществуването на този обект, всички се чудите как той да продължи да съществува. Вземете заедно решение как тези коне да не се отглеждат там“, призова политикът и бивш омбудсман Мая Манолова.
"Вижда се, че част от нормативната уредба е остаряла. Да, това тепърва ще се поправи, но се вижда и безотговорността на всички нас, като граждани на това общество, защото от нас зависи нещата. Ако ние продължим да не спазваме нормите които са ни зададени, чрез законите, чрез Конституцията, а продължи този хаос на безхаберие е деморализация на обществото – ние ще се погубим“, каза като обобщение председателят на Общинския съвет Димитър Велинов.
Той изрази надежда, че загубата на 18-годишната Андреа Андонова, няма да се политизира и призова да не се спекулира с голямата трагедия.
Конете, предизвикали тежката катастрофа с починало 18-годишно момиче край Кюстендил, са отглеждани в нерегистриран животновъден обект. Това стана ясно по време на провелия се днес дебат между Общински съвет – Кюстендил, общински съветници, представители на контролните институции и граждани, предаде репортер на "Фокус“. Дебатът беше воден от председателя на Общинския съвет в Кюстендил Димитър Велинов. Присъстваха кметът на Община Кюстендил инж.