Вълшебна пейка от Девня пътува до софийско училище
© Facebook
На страницата си във Facebook организаторите обясняват за "Вълшебните пейки на Девня".
Втората Вълшебна девненска пейка е почти готова. Вижте изрисуваните по нея: лика на красивата Марциана, сестра на римския император Траян; река Девненска, Вълшебният извор и амфората във водите им; красиви пейзажи от Долината на мозайките, природни богатства и древна история - Долината на богове и хора - Девня/ Марцианопол.
Тази пейка, изработена от девненски дърводелци със златни ръце, пропътува 500 км, за да стигне до художниците си, децата от 75-то Основно училище “Тодор Каблешков" в София.
Така малките художници и техните учители видяха историята на нашия прекрасен древен град и нарисуваха своето послание към всички ни... с четка и душа.
Децата изрисуваха чрез красивите образи своите съпричаст, приятелство, подкрепа за малките хора на голямата индустриална долина.
За да върне Девня своя древен блясък, опази реката и земята си.
За да не е Девня долина на боклука.
Ще разкажем скоро кои творци на словото ще седят на Вълшебната пейка. И кога и как девненската пейка ще се върне в родното си място Девня, за да го краси, брани и възпява.
След тази пейка много градове и села ще нарисуват миналото и бъдещето си върху дървена пейка.
България е с Девня.
Старото наименование на Девня е Марцианопол - древноримски град. Той първоначално се е наричал Партенопол и е преименуван от император Траян в чест на сестра му Улпия Марциана. През късноримската епоха е център на провинция Долна Мизия.
Според една от легендите един ден римският император Траян спрял с войските си край девненските карстови извори, а сестра му Марциана изпратила прислужницата си за вода. Слугинята обаче изпуснала златния съд, но за всеобщо удивление той изплувал по-късно в близката река. Суеверните римляни приели това за благосклонен знак от боговете и императорът решил да основе град, наричайки го на прелестната си сестра.
Според друга легенда Марцияна била много болна и само водите на днешна Девня я спасили. Така селището там било кръстено от император Траян на неговата сестра.
Император Траян се споменава в българското народно творчество като цар Траян, който имал кози уши.
Девненската долина някога е била едно от най-красивите кътчета на България. Било е любимо място на патриарха на българската литература Иван Вазов.