Все още се работи по трасето от гръцка страна към ГКПП "Рудозем – Ксанти", не е ясно кога пътят ще бъде отворен за преминаване

© Фокус
Захари Сираков заяви, че срещата е била планирана още преди протестите на жителите на община Рудозем на граничния пункт и те са били изненадани от тях. "С Топсидис сме в отличен диалог, от последната среща в областна администрация в Смолян в края на 2024 г. и отношенията ни са в градивна посока. От негова страна получихме уверение, че освен строителните дейности, които продължават да се извършват на трасето, в момента се подготвят и документите да приемането на трасето като строителен обект и свързаните с това вътрешни процедури, съгласно законодателството на Република Гърция“, поясни Сираков.
Той отбеляза, че от гръцка страна са уточнили, че също имат казус дали новоизграденото трасе ще прието като международно, което ще се поддържа и стопанисва от Министерството на транспорта или като национално, където пътна мрежа, ще се стопанисва от областния управител на префектура Източна Македония и Тракия. "Този въпрос се изяснява и се очаква отговор от тамошното Министерство на транспорта. Ще се продължат процедурите, за да се уточнят кой ще е компетентния орган, който да приеме обекта като завършен и въведен в експлоатация“, посочи Сираков.
Областният управител допълни, че със заместника му, Андриян Петров са отишли и на място по трасето и са се уверили, че там има свлачище, което се е активирало след нова година и не е безобидно. "Там се работи и то доста усилено. Уверенията са, че едновременно строителството и документацията ще се придвижат паралелно, за да може в кратки срокове да има положителен резултат и по-скоро да започне да се премива през този участък“, уточни областният управител на Смолян.
Сираков отбеляза, че след село Димарио пътят се включва в националната транспортна мрежа на Гърция като отсечката между Димарио и Меливия не е в добро състояние и габарита не позволява движение на автомобилите с над 50 км, като на места има ограничения и от 30 км/ч. "Има пропаднали участъци, серпентини, което е отчетено от гръцките и власти и по техни данни са предвидени 6 млн. евро в бюджета за най-належащите дейности по тази пътна отсечка, за да може да се гарантира безопасност на движението в този участък. Първоначалният проект за цялостна реконструкция и рехабилитация и обход на Меливия поради обжалване на процедурите по възлагане на поръчките е отлаган доста във времето и в момента европейското финансиране е изгубено. Затова те реагират по този начин с предвиждане на 6 млн. евро в техния бюджет за ремонти по отсечката Димарио – Меливия за най-належащите дейности“, разясни Сираков.
Той подчерта, че от гръцка страна все още не се ангажирали с конкретен срок за преминаване по пътя. "Топсидис лично е ангажиран това да приключи във възможно най-кратки срокове. Посочи, че има пет ГКПП-та на територията на префектурата им и е наясно с плюсовете и минусите и с организацията, свързана с реализацията на ГКПП“, подчерта областният управител на Смолян
Сираков уточни, че по съществуващият стар черен път през границата може да се преминава пеша, но не и с превозни средства. По думите му, загражденията на ГКПП-то и са направени с цел да не преминават автомобили, по недовършения и пуснат в експлоатация път и за да се запази живота и здравето на хората и двете страни на границата.