На 2-ри декември беше подписано грантово споразумение с Европейската комисия за финансиране на проекта "Информационна система за осигуряване на подводни интервенции (Comprehensive Underwater Intervention Information and Support System - CUIIS)“, по линия на Европейската програма за индустриално развитие в областта на отбраната (EDIDP). Това съобщиха от пресцентъра на Военноморските сили на Р. България



Проектното предложение беше инициирано от Военноморските сили на Република България още през 2017 година като изследователска и развойна дейност, свързана с проекта DIVEPACK, по инициативата на ЕС за постоянно структурирано сътрудничество в областта на отбраната (PESCO). В края на миналата година ролята на координатор беше възложена на Института по отбрана "Проф. Цветан Лазаров“.



Целта на разработката е попълването на недостиг от способности в рамките на ЕС, включително като съществуващи технологични решения за осигуряване на всеобхватно и устойчиво командване, ситуационна осведоменост, комуникационно-информационно и медицинско осигуряване на тактическо ниво при изпълнение на подводни интервенции, включително при едновременно използване на голям брой водолази и подводни безпилотни системи. Разработката включва проучвания за осъществимост, разработка на дизайн и частичен прототип на системата, като краен продукт.



За изпълнението на проекта е създаден международен публично-частен консорциум с участието на шест научно-изследователски института и университета и дванадесет частни компании от общо седем държави. Проектът е официално подкрепен от пет държави членки на ЕС (България, Дания, Франция, Италия и Румъния) и следва да се реализира в рамките на три години. Освен Институтът по отбрана, от българска страна в проекта участват още ВВМУ "Н.Й.Вапцаров“, Институтът за космически изследвания и технологии към БАН и фирмите "Технологика“ ЕАД, "Бианор“ ЕООД и "Уейверест“ ЕООД. Военноморските сили на Република България и Военномедицинска академия също участват с екип от експерти.