На една от най-опасните риби в Черно море са се натъкнали водолази от школата Sub Diving, научи "Фокус". Става дума за морския дракон. Той е добре познат на рибари и водолази заради приликата си с попчето, но има шиповете по гърба и хрилете, които при докосване отделят от жлеза отровен секрет, който може да доведе пострадалия от убождането до парализа.

Спецалисти напомнят, че рибата доста често се скрива в пасъка в плиткото и е възможно да е настъпите. Ако това се случи незабвно потърсете медицинакса помощ!

Болката след убождането е силна, пронизваща, пареща и пулсираща. Може да продължи от 1 до 3 часа. Отровата е комплексна с водеща съставка – дракотоксин, който причинява локално и общо отравяне. При тежки случаи може да засегне нервните окончания, да предизвика контрактура (свиване на мускули и сухожилия). Ако не се потърси веднага лекарска помощ, увреждането може да е трайно със засягане на костите и да се стигне до обездвижване на ставите. Може да се получи и некроза, тъмно петно с унищожаване на тъканта, което изисква хирургическа намеса. 

Общият токсоалергичен синдром, който се появява след убождане от морски дракон, е свързан със силно главоболие, гадене, студена пот и сърцебиене. При хора, склонни към алергии, може да предизвика анафилактоидна реакция и ако не се потърси веднага лекарска помощ, да се стигне до шок, а в много редки случаи и до смърт, предупреждават медиците.

Пикът на драконовите поражения е през юли и август, когато отровата е най-силна, предупреждава специалистите.