Plovdiv24.bg публикува скандалното писмо на ръководството на Камарата на архитектите в България до членове на КАБ, с което им забранява участие като проектанти в обществените поръчки за МГ "Акад. Кирил Попов" и СУ "Св. Патриарх Евтимий" и ги заплашва с репресии в професионален план:

Обръщение

До Пловдивската архитектурна колегия

Относно обявените от Община Пловдив обществени поръчки на "инженеринг“, за изграждане на две пловдивски гимназии – "Математическата гимназия“ и "Св. Патриарх Евтимий“.

С този порочен модел “инженеринг“, Общините целят да се избегнат архитектурните конкурси, като с поръчката се избира директно строител, който има задачата да построи съответната сграда, по направен от него проект. Този модел на липса на конкуренция на проектантски решения, на избягване на архитектурните конкурси, е категорично неприемлив. Не веднъж, архитектурната ни гилдия, представлявана от ръководствата на КАБ и САБ, е изразявала позиция срещу т.нар. "инженеринг“.

Днес отново сме свидетели на пренебрежителното отношение на Община Пловдив към нашите препоръки и двете цитирани по-горе поръчки са обявени за строителство, без да са проведени архитектурни конкурси и съответно без да са избрани проекти, без обществеността да е запозната с тях и разбира се, без да е гарантирана прозрачността по отношение на изразходването на обществените средства при тяхното изграждане.

Пред КЗК /Комисия за защита на конкуренцията/, сме обжалвали и двете поръчки.

Първата жалба пред КЗК, внесена от КАБ, е жалбата по поръчката за "Математическата гимназия“.

Нарушенията в тази поръчка са многобройни и всички те са посочени пред КЗК, като аргументи с които сме искали отмяната й. Нередностите са сходни и в другата поръчка за инженеринг на СУ "Патриарх Евтимий“. Някои от аргументите са следните:

- непровеждането на архитектурен конкурс е в нарушение на директива на европейската комисия, изискваща изразходването на обществените средства, да се извършва при конкурентни условия.

- нарушен е ЗОП /Законът за обществените поръчки/ - чл.20, ал.1, т.5, според който се изисква провеждане на конкурс за проект, когато стойността му е над 100 000 лева. В случая за Математическата гимназия, стойността на проекта се предвижда да бъде над 600 000 лева, а конкурс не е проведен;

- непровеждането на архитектурен конкурс, лишава архитектурната колегия от правото на участие в такъв и възможността при конкурентни условия да представи и реализира своите професионални идеи.

- поръчката е за част от обекта - първи етап от комплекса сгради на М.Г., който включва изработване на проекта и изпълнение на строежа, което е в разрез със ЗУТ, според който строежът се допуска при определени условия, да се изпълнява на етапи, но проектът - не.

- липсват обособени позиции за проектантските услуги, отделно от строителството. Изработването на проекта и изпълнението на строителството са дейности, изискващи различни професионални квалификации и професионална правоспособност и не е редно да се възлагат на един изпълнител.

- и много други.

Въпреки стабилните аргументи, изложени в жалбата на КАБ, КЗК не я уважи и не отмени поръчката на Община Пловдив за Математическата гимназия.

Следващото действие, което предстои и с което ще се ангажираме, е обжалване на решението на КЗК пред ВАС. Още веднъж заявяваме, че моделът "инженеринг“ за значими обществени обекти е неприемлив, не дава добри резултати за обществото и ръководството на КАБ ще продължи да отстоява тази позиция.

Уважаеми колеги, с оглед неприемливите за професионалната ни общност условия, Ви призоваваме да не участвате в поръчките за инженеринг на “ Математическа гимназия“ и "Св.Патриарх Евтимий“ във вида, в който са обявени.

В нашия професионален, а и обществен интерес е да обединим усилия и да изискаме ръководството на Община Пловдив, да спре тези поръчки и да предприеме организиране на архитектурни конкурси за тези важни за образователната ни система сгради.

В заключение напомняме, че участието на колега архитект в инженерингова поръчка за сграда, особено когато тя е с голяма обществена значимост, би било нарушение на чл. 5 от Професионалния кодекс на Камарата:

Чл. 5. (изм. 2015) Архитектът е длъжен да не участва в процедура за обществена поръчка, чиито условия са обявени от КАБ за неприемливи съгласно процедурата, определена от Управителния съвет на КАБ, както и да не се ангажира със задача, за възлагането на която е задължително провеждането на архитектурен конкурс, ако тя не е била обявена по съответния ред и в необходимите срокове, изисквани по закон, или ако предвиденото възнаграждение не отговаря на приетата от КАБ методика за определянето му.

С уважение:

Арх. Владимир Милков – Председател на УС на КАБ

Арх. Чавдар Тенев – Председател на Съвета на КАБ –РК Пловдив

Посоченият в писмото чл. 5 от Професионалния кодекс на КАБ е в пряко отношение със Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране. Той предвижда дисциплинарно производство и наказание при неизпълнение на закона, устава на съответната камара и професионалния кодекс, решенията на управителния съвет и общото събрание. Съгласно чл. 36, ал. 1, т. 4 наказанието е лишаване от пълна проектантска правоспособност за срок до една година, а при повторно нарушение - за срок до три години.