Вижте кътче от Варна с времева разлика от над 150 години. В рубриката на "Фокус" - "Преди и сега", днес ще ви пренесем в района на сегашния булевард "Приморски".

В горната част на нашия колаж виждате крепостна стена по ул. "Фердинанд" Това е старата крепостна стена при нос Варна и бул. "Приморски". Акварелът пресъздава стара гравюра. Автор на картината е чешкия художник Индржих Кноб.

"Приморски“ е булевард във Варна, който преминава покрай част от крайбрежната Морска градина в посока запад-изток, като започва като продължение на улица "Девня“ пред Железопътна гара Варна и завършва включвайки се в бул. "Цар Освободител“ пред Летния театър.

В края на отсечката на булеварда на долната снимка на нашия колаж, е била къщата на братя Тедески (на бул. “Приморски" 23, днес разрушена). В нея през Кримската война (1854-1856 г.) заседава съюзническата конференция на османо-англо-френската коалиция.

На снимката от днес няма и помен от крепостната стена. Виждат се разкритите Малки римски терми. Те са разположени в югоизточната част на съвременния град Варна, на юг от големите Римски терми.

Построени са и функционират в периода III - VI в.сл. Хр., когато град Одесос преживява спад (по това време цялата Римска империя е в упадък). Тогава и големите терми са били изоставени и частично разрушена (III - IV в.сл.Хр.).

През 2014 г. останките от малките терми са почистени и консервирани.

Според някои историци те са били терми, тоест бани, във вила на богат римлянин (преведено на съвременен език това са били личният му СПА-комплекс).

На горната част от колажа все още не е съществувал вълнолома, пазещ варненското пристанище.

Иначе старите имена на булевард "Приморски“ са:

- ул. "Крепостна" (Rue du Rempart) през 1854 г.,

- ул. "Набережна" след 1879 г.,

- бул. "Фердинанд“ от 1890 г. до 1945 г.

- бул. "Червеноармейски“ от 1945 г. до 1992 г.