Храм "Св. Атанасий" е един от символите на Варна. Надали има човек, който да не го е посещавал - любима църква за младоженците. Надали има и варненец, който да не е посещавал Римските терми. Но малцина са тези, които знаят, че край тези старини в морския град е имало една величествена чешма.

Това е Богдановата чешма, за която ще ви разкажем днес в постоянната рубрика на "Фокус" - "Преди и сега".

Построена в края на 1646 г. със спомоществователството на княза на Молдова (наричана от старите българи Богданска земя, за това и чешмата се е казвала Богданова). На път за Константинопол (Цариград) минавайки през Варна Василий Лупул дарил сума за постояването на чешмата.

Намирала се е на площадче (Богданско или Муса мегдан) между днешните улици "Граф Игнатиев", "Цар Иван Шишман" и "Княз Дондуков" (долната снимка от нашия колаж) – в непосредствена близост до църквата "Св. Атанасий“.

От Богдановата чешма времето не е оставило много: само историческите извори и съхранените върху камък надписи, които са я украсявали.

Тя е имала и голям купол, който е красял чешмата векове наред. Разрушена е през 1914 година.

На един от камъните на чешмата, който се пази и до днес във Варна, е изсечено с църковно-византийски букви, посланието: "С благодатта и милостта на висшето провидение, аз, Василий, господар на цяла Молдовлахия, помолен от много жители на Варна, поради липса на вода, която ги измъчва, и от милост към християните дадох сто турски лири, за да се направи това добро дело и да се отличава от светилищата на преславна Варна. Това го направих, както те желаеха не само с мои разноски, но и с иноверни. Всичко, както се е почнало, така се е и свършило. Вие, които пиете, споменете и Бога и помолете опрощение на нашите грехове. Година на Спасителя 1646, ноември 5.".

С промените в градската среда, след началото на 20-и век, когато в новите къщи започва да има и самостоятелно водоподаване, изчезват и нуждите от градски чешми. Така е премахната и красивата Богданова чешма.

Вижте "Преди и сега" от предния път ТУК