Подбудени от полемиката, която се разгоря в социалните медии относно бъдещата сграда на библиотеката в морската столица, Varna24.bg се допита до младите в града. Причината е, че те са бъдещето и те ще са най-големия ползвател на бъдещия културен дом.

Активните младежи – бъдещи архитекти, дизайнери, проектанти, художници, се обединиха около идеята, че най-добре е да се ползва сегашна сграда, а не да се стои нова Така с малко средства, но с много желание и фантазия, тя ще бъде превърната в библиотека.

Скелетът на повечето архитектурни обекти е някаква геометрична конструкция. За да бъде разчупена тя може с минимални средства да бъде "облечена“ с разнообразна фасада от окачен еталбонд, пана от стъкло или други материали, аргументираха се младежите във Варна. Те се спряха на няколко съществуващи сгради, които чрез фотошоп по задание на Varna24.bg превърнаха в нещо ново и красиво.

Вижте техните предложения:

Паметникът на българо-съветската дружба

Монументът е с куха структура. Има големи зали. В подножието му е изградено бомбоубежище, тоест има помещения. С малко средства той може да бъде превърнат в уникален център, не само за библиотека от класически тип, но и със зали за дигитално използване на различни книги, списания, дори за театрални, камерни постановки и др. Обектът е монументален. Има място за паркинг. Библиотека там ще облагороди района, и няма да има нужда от събарянето на иначе неизползваемата бетонна грамада.

Сградата на Окръжния съд във Варна

Сградата се намира на площад "Независимост“ – в близост до Операта, Държавния архив, Катедралата. Може да бъде "облечена“ с разноцветни пана, така ще да бъде контрапункт на сградите около нея, строени през миналия век. Разполага с големи зали. В градинката зад нея може да бъде обособен подземен паркинг за коли, а след това тя да бъде възстановена в сегашния и вид, и там да се провеждат матинета, четения на открито, пленери и др.

Сградата на Затвора във Варна

Затворът се намира в географския център на града. Самата сграда е във Викториански стил, прилича на малък замък или крепост. Може да се превърне в невероятен младежки център, не само с библиотека, но и с помещения за други полезни дейности.

Проблемът е, че Окръжния съд и Затворът са действащи. За да бъде реализиран проекта на младите хора, те трябва да бъдат преместени. И докато за Дома на Темида има идея, то за Затвора такава няма, но е наложително, според младите хора, той да не се намира в чертите на града. При Паметника на Жеравния хълм проблемът е, че е държавна собственост, която също трябва да бъде актувана като общинска, за да се реализира такъв проект.

Какво мислите вие за идеите на младите варненци, относно бъдещата сграда на библиотеката в морската столица на България?