39-годишният горнооряховчанин Николай Жеков, по прякор Жицата, спаси Богоявленския кръст от водите на Янтра край село Първомайци, предаде кореспондент на “Фокус". Николай Жеков вади кръста от водите на реката за девети път. От възраждането на ритуала в Първомайци той не е пропускал да се включва в него. Споделя, че болестите все го заобикалят и си пожелава и занапред да е така. Николай се занимава с частен бизнес, има две деца.

Николай Жеков получи парични награди от Община Горна Оряховица и от кметство Първомайци. Сумите, които му бяха връчени, младият мъж дари за лечението на двама свои съграждани. Желанието ми е да има кой да помага на тези хора, а те да бъдат силни и да не се предават, сподели младият мъж.

Общо 17 мъже се включиха в ритуала, посветен на един от най-тачените християнски празници.

На Йордановден в Свищов 12 смелчаци скочиха в ледените води на река Дунав за Богоявленския кръст. Най-бърз в оспорваната надпревара се оказа 17-годишният Ивайло Йорданов от Свищов, който е ученик в ПМГ "Васил Друмев" - Велико Търново  и за втора поредна година взима участие в християнския ритуал.

Заедно с него във водите на Дунав се хвърлиха още 12 смелчаци от - Монтана, София, Свищов, Българско Сливово и Вардим.

Най-малък сред тях бе 12-годишният Божидар Ганев, а най-възрастен - 68-годишният Румен Симеонов.

В празничния ден отец Михаил Миронов благослови всички участници и присъстващи, а кметът на Свищов д-р Генчо Генчев връчи наградата на победителя, като каза, че именно съхраняването на българските традиции и обичаите е гаранция, че България ще пребъде във вековете.

За пети път Тодор Балканджиев извади Богоявленския кръст в община Павликени. Дванайсет бяха смелчаците, пробвали се в борбата за кръста. Ритуалът се проведе при моста на река Росица до град Бяла черква и събра няколкостотин души в публиката. Хваналият кръста е на 27 години, завършил е "Политология“ във ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий“, а в момента е в частния бизнес. Той скача за кръста всяка година, а беше най-бърз и го спаси от водите и през 2020г., 2022 г., 2023 г. и 2024 г. Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Богоявление, ще бъде здрав цяла година и ще носи здраве и късмет на всеки, който се докосне до него.