45 години. Толкова мина един период от най-новата история на България. 45 години брак пък е сапфирена сватба. Днес обаче няма да говорим за тези и други времеви отрязъци, а точно за 45 години, които делят лявата от дясната снимка на нашия колаж.

Това е кръстовището между бул. "Владислав Варненчик“ и улица "Дрин“. Днес това място във Варна е "герой“ в рубриката на Varna24.bg - "Преди и сега“.

Всичко си е същото, но и различно. Преди години тези блокове са били върха на социалистическата архитектура за голям град.

И докато историята на бул. "Владислав Варненчик“ защо носи това име би трябвало да е известна на повечето варненци, то обаче какво общо има България с Дрин.

Дрин или Дрим е река в Северна Албания. Дължината й е 148 километра (с дясната съставяща я река Бели Дрин 323 км). Тъй като Охридското езеро чрез река Черни Дрин се оттича в Дрин, а и албанските земи са под българска власт през средновековието, Иван Вазов отбелязва изрично реката, като българска такава.

Териториите на днешна Албания са под българска власт през част от съществуването на Първата и Втората българска държава. От присъединяването от кан Пресиян през 840 г. на цялата територия на Македония и почти цялата територия на Албания (около 896 г. българският владетел Симеон Велики превзема повече от 30 византийски крепости около Дирахиум, единственият голям град останал във византийски ръце, но не може да превземе самия град) е присъединена към тази на българската държава. На територията на днешна южна Албания и северен Епир се намира средновековната Кутмичевица. Предходно прабългарите на Кубер се заселват и по днешните албански земи.

Припомнете си предния материал от нашата рубрика "Преди и сега“ ТУК.