Вижте един от булевардите във Варна с разлика от половин век
©
Кръстовището е на пощата. Сега това е между булевардите "Владислав Варненчик“ и "Съборни“, но преди 50 години, от когато е лявата снимка от нашия колаж, това са били кръстовищата на "Карл Маркс“ и "Максим Горки“.
"Владислав Варненчик“ е основен радиален булевард във Варна, който преминава през града в посока запад-изток. Той започва като продължение на Автомагистрала "Хемус“ и завършва с площад "Независимост“ пред Катедралата. Негово продължение на северозапад е булевард "Мария Луиза“, а по югозападния радиус – бул. "Христо Ботев“.
През 1935 г. "Владислав“ е най-дългата пътна артерия на града, като за първи път получава това име през 1888 г. в чест на полско-унгарския крал Владислав III, загинал в края на 1444 г. недалеч от началото на днешния булевард.
Преди Освобождението пътят изцяло е постлан с калдъръм и е познат като Таш-йолу, Каменния път.
Към 1900 г. по улицата се редуват едноетажни дюкяни и работилници, предлагащи по-евтина търговска продукция в сравнение с първокласните магазини по "Преслав“ и бул. "Княз Борис I“. Преди построяването на сградата на Централната поща на тази улица от 1879 г. се разполага мъжкото начално училище "Св. Методий“, а от 1889 – и девическото "Св. Наум“. Тази учебна сграда оцелява като Куклен театър и Дом на учителя до 1975 и тогава е единствената сграда на булеварда, останала от ХIХ век. След Първата световна война до 1924 улицата е регулирана и значително разширена, като благодарение на дарители на нея се настаняват Родилният дом и Тракийският дом.
Вижте "Преди и сега“ от миналата седмица ТУК.