"Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД отваря врати за учениците от специалност "Водно строителство“ от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия – Варна по случай Световния ден на водата – 22 март.

Възпитаниците на учебното заведение, което единствено в областта обучава техници в областта на водното строителство, ще могат да направят първото си посещение в дружеството в два последователни дни – 21 и 22 март. Специално за тях ръководството на дружеството организира посещение на ключови обекти на територията на "ВиК – Варна“. Учениците ще видят Музея на водата, ще посетят модерната Централна диспечерна служба, Лабораторията за изпитване на водомери, водоеми с водни помпени станции и др. обекти на територията на дружеството във Варна.

В Световния ден на водата – 22 март, десетокласниците от специалност "Водно строителство“ ще участват и в церемонията по засаждане на дръвчета. Инициативата е на "Български ВиК холдинг“ ЕАД. На територията на "Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД ще бъдат засадени 200 броя дръвчета от различни видове.

Всяка година на 22 март светът отбелязва  Световния ден на водата  или  Световния ден на водата . Идеята за провеждането му беше изразена за първи път на Конференцията на ООН за околната среда и развитието (UNCED), която се проведе през 1992 г. в Рио де Жанейро.

Водата е "крайъгълният камък“ на живота. Тя е необходима на човечеството. Въпреки че 70% от земната повърхност е покрита с вода, 97,5% е солена вода. От останалите 2,5% прясна вода почти 68,7% е замръзнала вода от ледени шапки и ледници. Само един процент от общите водни ресурси на планетата са достъпни за човешка употреба. Днес почти половината от световното население - 3,6 милиарда души - няма безопасни санитарни условия, 2,2 милиарда души нямат достъп до безопасна вода, а 1,4 милиона души умират всяка година поради лошо качество на водата, санитарни условия и хигиена.

През 20 век потреблението на вода се е увеличило 6 пъти и повече от 2 пъти по-високо от темпа на нарастване на населението. В развитите страни до 30% от запасите от прясна вода се губят поради течове, а в някои големи градове загубите могат да достигнат 70%.