Величествена крепост, запазила хилядолетна история на славни битки в полите на Родопа планина. Кацнала високо над Асеновград, днес тя е сред малкото добре съхранени укрепления в страната. 

Древните тракийски племена първи откриват самотната скала над долината на река Асеница и правят свое укрепление. По римско време крепостта е част от цяла система, която е охранявала империята от настъпващите славяни. Превзето от кръстоносците, обсадено от цар Калоян, стратегическото укрепление често е било в центъра на драматични моменти от историята.

Този непристъпен страж на входа към сърцето на Родопите е разширен и укрепен през 1231 година по времето на Цар Иван Асен II. Всъщност по негово време крепостта става една от важните в тогавашна България.

Така от двете села Петрич и Стенимахос през Средновековието тук израства цял град. Става въпрос за жив средновековен град. С цитадела, дом на феодала, както и подрадие, където са работили занаятчии. Всичко това - ето тук, в това ограничено пространство.

По каменните стъпала човек се пренася в онези години, когато железари, зидари, мелничари, кожари са изпълвали градчето с живот. Имало е армия и администрация.

Днес най-запазеното наследство от онези времена е красивата църква "Света Богородица Петричка". Старинният храм пази безценни стенописи и внушителна архитектура. Изградена е в най-непристъпния край на средновековното селище, разказват от Нова тв.

На север, откъм Асеновград, височината на скалата е повече от 60 метра. Надолу е отвесна пропаст. Перфектна, естествена защита от неприятели.

Почти няма точка в района на Асеновата крепост, от която погледът да не обхожда широко магнетичните възвишения на Родопите, живописната долина на реката 100 метра под стените или пък силуета на Асеноград, Пловдив по-далече, дори Средногорието и Стара планина при по-ясно време.