В Кюстендил обявиха конкретните задължения на всички собственици на кучета, предаде "Фокус“. Навършилите 6-седмична възраст четириноги, трябва да бъдат представени пред регистриран ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика във ветеринарномедицинско заведение за официална идентификация, чрез поставяне на инжектируем транспондер и издаване на идентификационен документ, обезпаразитяване и ваксинация срещу болести, различни от бяс. Глобата за неизпълнение е 200 лева.

При навършване на 12-седмична, но не повече от 6-месечна възраст на кучето, собственикът му го представя при ветеринарният лекар за първоначално поставяне на ваксина срещу болестта бяс. Всяка следваща ваксинация за бяс се извършва 12 месеца след предходната. Глоба от 200 лева глоби тези, които не го извършат.

След регистрация на кучето при ветеринарен лекар, при придобиване на куче в срок до 3 месеца, ежегодно собственикът му подава декларация за притежаване на куче в дирекция " Местни приходи“ към Община Кюстендил, заедно с копие на документ за ветеринарномедицинска регистрация с отразен номер на чип и копие на ловен билет.

Таксата за притежание на куче се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година или в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато то е придобито след 31 март. Освободени от такса са: кучета на лица с увреждания; служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка; кучета използвани за опитни цели; кучета използвани от Българския червен кръст; кастрирани кучета; кучета, които придружават или охраняват селскостопански животни, които се отглеждат в регистриран животновъден обект; ловни кучета, собственост на лица, придобили право на лов по реда на Закона за лова и опазване на дивеча.

Кучетата с поставен идентификационен транспондер са освободени от такса за първата година след поставянето му. Ако собственика не направи това подлежи на глоба в размер от 50 до 500 лева.

Който извежда куче на обществено място, е длъжен да го води с повод, а ако кучето е агресивно, трябва да бъде с намордник; да почиства след дефекация; да носи със себе си паспорта на кучето и да го предоставя при поискване от конкретните служители.        

Собствениците на кучета са длъжни да ги отглеждат по начин, изключващ възможността за неконтролиран физически контакт с други лица и животни; да предотвратяват всяка необоснована проява на агресия от кучето на обществени места и при ситуации, застрашаващи живота и здравето на хората и животните; да не допускат нежелано размножаване на животните.

Забранено е разхождането на кучета на територията на учебни, детски и здравни заведения, квартални паркове, детски и спортни площадки; свободното пускане на кучета извън разрешените и обозначените за разходка места; организирането и провеждането на борби с кучета и други животни; отглеждането на кучета в мазета, тавани, гаражи, открити тераси и прилежащи части на сгради в режим на етажна собственост, както и в околоблоковите пространства.

Ако собственикът не изпълнява задълженията си, подлежи на глоба в размер от 50 до 500 лв. Този, който прояви жестокост към гръбначно животно и с това му причини противозаконно смърт, тежко или трайно увреждане, се наказва с лишаване от свобода до 3 години и глоба от 1000 до 5000 лв.