Средно училище "Гео Милев“ във Варна е утвърдено, след кандидатстване, за участие в модул 1 "Нови учебни предмети, модули и интердисциплинарно учене“ на НП "Иновации в действие". То е едно от петте иновативни варненски училища включени за работа по модул 1 на програмата, финансирана от МОН.

Новото при работата по този модул е включването в учебната програма на часове от "Програма за преподаване на благополучие в училище“ и интердисциплинарно учене. Така ще се  развива и обогатява натрупания досега опит в прилагането на позитивната психология в училището. Две години под прякото ръководство на проф. Румен Стаматов в СУ "Гео Милев“ се работи по програмата за благополучие, чиято цел е да се създаде позитивна училищна  среда, която насърчава личностното развитие, емоционалната интелигентност и разгръщане на потенциала на всяко дете.

Акцентът ще са интердисциплинарните  уроци, съчетаващи различни учебни предмети и социално-емоционално учене. Включени са 28 паралелки от първи до осми клас.

"По-малко познати места в България - пътуване по координати“ е темата за интердисциплинарен урок в шести клас. За седмокласниците  е планирана темата: "Възрожденски калейдоскоп“, с включени учебни предмети като история и цивилизации, изобразително изкуство, български език и литература. В уроците е заложено и социално-емоционалното учене, което развива цялостната личност на учениците, техните социални и емоционални компетентности. Третокласниците ще работят по разнообразни теми: "Палитра от време“, "Знанията в приказките“, "Приказни разказвачи“, "Здравословен начин на живот, "Животът на сушата“, с включени учебни предмети, като човекът и природата, български език и литература, математика, музика, английски, немски език, изобразително изкуство  и др.

Учениците от втори и четвърти клас ще имат часове по "Програмата за преподаване на благополучие в училище“ и утвърждаване на силните страни на детето. В дейности свързани с изграждането на социални и емоционални умения  ще се включат и учениците от седми до единадесети клас.

В края на учебната година ще бъде подготвено учебно помагало с методиките на програмите реализирани в първи втори, четвърти и пети клас, и разработените  интердисциплинарните уроци в трети, шести, седми и осми клас.

След добрите резултати от пилотния проект, осъществен в периода 2022 – 2023 г., за изграждане на позитивна образователна среда в СУ "Гео Милев“, през 2024 г., от ВСУ "Черноризец Храбър“, в партньорство с РУО – Варна и Община Варна бе създаден Център  за позитивно образование“, под ръководството на проф. Стаматов. 

СУ "Гео Милев“ за пета поредна година  ще работи и по модул 2 на  НП “Иновации в действие“ - "Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“ - споделяне на опит на място между училищата.