Доц. д-р Мария Левкова, преподавател в Медицински университет – Варна и лекар специалист по медицинска генетика в УМБАЛ "Св. Марина“ – Варна, е една от трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката“. В състезанието за научните отличия тази година се включиха 37 български жени учени. "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския университет и представителството у нас на водеща световна козметична компания.

Доц. Мария Левкова е отличена с престижната награда за разработен иновативен проект, насочен към изследване на генетичния и епигенетичния профил на рак на дебелото черво – второто най-често срещано злокачествено заболяване в България за 2023 г., според данни на Националния статистически институт. Нейната цел е да идентифицира ключови биомаркери, които да позволят по-прецизна диагностика, надеждна прогноза и индивидуализирано лечение за пациентите. Проектът е от изключителна значимост, тъй като адресира сериозен здравен проблем и предлага метод, който може да подобри лечението и да увеличи шансовете за оцеляване. Чрез изследването на тези биомаркери лекарите ще могат да персонализират терапиите и да проследяват риска от рецидив, което ще доведе до по-ефективни резултати както за пациентите, така и за здравната система като цяло.

Другите отличени учени са инж. Димитрия Михайлова от Техническия университет в София и инж. Даниела Атанасова от Химико-технологичния университет.

Наградите бяха връчени на официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Сред гостите на церемонията бе вицепрезидентът Илияна Йотова, която се обърна към присъстващите с думите: "Днес за мен е истински празник не по-малко, отколкото на победителките и на всички участнички в този конкурс, защото това е празник за бъдещето, това е мисъл за деня след мен, след тях, след всичко това, което правят".