Варненски съд наказа шофьор на автобус, причинил смъртта на друг водач в катастрофа
©
Производството пред въззивния съд бе образувано по жалба на частните обвинители – наследници на починалата. Те поискаха да се увеличи наказанието "лишаване от свобода“ и то да се търпи ефективно. За да отхвърли това искане, Апелативният съд съобрази фактите.
Младен П. бил водач на училищен автобус. На 30.09.2020 г. преди да потегли, на превозното средство бил извършен технически преглед. След като превозил учениците, шофьорът поел към гаража. В неустановен момент вентилът, регулиращ налягането на една от гумите се повредил и започнало изпускане на въздух. Това довело до отклонение на автобуса, което подсъдимият компенсирал с волана. Той обаче не спрял, за да установи причината. В резултат на спадащото налягане и високата скорост - 102 км/ч., въздухът се загрял до критично ниво, причинил експлозия и разкъсване. Подсъдимият загубил управление и навлязъл в лентата за насрещно движение. Ударил челно движещия се насреща му автомобил, управляван от пострадалата Биляна Т. Жената починала на място
Установено е, че произшествието е резултат от предприетите неправилни действия на подсъдимия. Той нарушил правилата за движение по пътищата: превишил скоростта; не отстранил неизправност в пътното превозно средство, която е застрашавала безопасността на движение; движел се с технически неизправно превозно средство. Налице е причинно-следствена връзка между допуснатите нарушения и настъпилия резултат.
Въззивната инстанция намира, че първостепенният съд правилно е отмерил размера на наказанието и e отложил изтърпяването му. Преценил е, че има превес на смекчаващите обстоятелства: чисто съдебно минало, само две наказания за нарушения на ЗДвП, трудова ангажираност, влошено здравe и напреднала възраст на подсъдимия. За постигане целите на наказанието и за поправянето на Младен П. не е наложително то да се изтърпи ефективно. Апелативният съд допълни, че с отлагането на наказанието не отпада възможността за неговото привеждане в изпълнение при извършване на ново престъпление. Определен е максимален изпитателен срок - 5 години.
И въззивната инстанция счита, че с така наложените наказания ще се постигнат в пълна степен целите на Наказателния кодекс: да се поправи и превъзпита подсъдимият, да се въздейства предупредително върху него и да му се отнеме възможността да върши други престъпления. Апелативната инстанция смята, че наказанията ще въздействат възпитателно и предупредително-възпиращо и върху останалите членове на обществото. С тези аргументи съдът стигна до извода, че жалбата на частните обвинители е неоснователна.
Решението подлежи на обжалване пред ВКС.