Изключително любопитен въпрос зададе Музей за нова история на Варна: На 12 януари 1914 г. е тържествено открита градската дизелова електрическа централа във Варна. От тогава до пенсионирането им през 1968 г. Влада, Анна и Цветана се трудят неуморно там, за да има светлина по улиците и в домовете на варненци. Знаете ли кои са били тези "труженички"?

Вижте повече на страницата на музей във Фейсбук.

Тези от вас, които следят "Фокус" и историческите материали, свързани с морския град, няма да се затруднят.

Единственото, което ще ви дадем като жокер, е че трите женски имена са свързани с обект на големия архитект Дабко Дабков.

Точно днес – 21 януари, Община Варна организира честването на 150-годишнината от рождението му. Дата се отбелязва с беседа на тема "Човекът-архитект Дабко Дабков“, представена от Християн Облаков – автор и водещ на предаването "Архитектурата на Стара Варна“, както и на две книги, посветени на архитекта.

Събитието ще се проведе от 16:00 часа в зала "Пленарна“ на Община Варна. По време на беседата Облаков ще покаже снимки от личния архив на архитекта и ще разкаже истории и случки от живота му. Годишнината ще бъде отбелязана и с изложба с творби на ученици от СУХНИ "Константин Преславски“, създадени по време на пленер-конкурс "Архитектурното наследство на Таляна“ - организиран с финансовата подкрепа на Фонд "Култура“ на Община Варна.

Дабко Дабков е родом от Трявна, но семейството му се премества във Варна, когато е още малък. Архитектът е автор на едни от най-забележителните сгради във Варна - Аквариума в Морската градина, хотел "Лондон" (понастоящем хотел "Мусала"), щабът на Военноморските сили (съвместен проект с арх. Стефан Венедикт Попов) и много др.