Никой е ми е казал, че ще има бойкот на магазините! Това коментира възрастна варненка, която днес – 13 февруари, в деня, обявен за национален протест срещу високите цени на храните, бе в супермаркет. Жената е категорична, че е нужна по-голяма разгласа. Ако знаела, щяла да участва.

Иначе репортерска проверка на "Фокус" установи, че по обяд в определени супермаркети от известни вериги клиентите бяха по-малко. Това обаче не показва нищо, той като няма база са сравнение. В някой от паркингите пред магазините има повече коли, за сравнение с други.

При нас няма никакъв спад, но клиентите ни са предимно деца, разказаха продавачи от квартални магазини край училища.

Има засилване, пък коментираха от магазини, които са в близост до Морската градина. То е спрямо предните дни, но днес времето е слънчево и повече хори има в парка. Минават от тук - купуват вода, семки, сокчета, дребни сладки, обясниха те.

Репортерска проверка в един от големите магазини на известна верига установи, че клиентите са предимно майки с деца и пенсионери.

Нужна е цялостна картинка, а не да се гледа част от пъзела, обясниха специалисти. Ден бойкот, дори и да има като масовост, няма да повлияе по никакъв начин. Хората не могат да останат гладни, все ще влязат да си купят храна. Трябва да се види статистическата крива за целия месец. Дори и така, пак няма да е коректно, той като трябва да се сравни със същия период през миналата и по-миналата година. Тогава ще има поне някаква яснота, обясняват експерти.

Икономисти пък обясняват, че ценообразуването е производно на покупателната способност на клиентите. Ако те няма пари, не купуват и надценките спадат. Всеки търговец пробва до каква степен ще може да повишава цената спрямо продадените стоки на месечна база. Ако не върви стоката, то цената й пада, това са простите закони на търговията, категорични са специалисти.