Варна отбеляза 179 години от рождението на великия Капитан Петко войвода
©
Сред гостите бе и кметът на Варна Благомир Коцев, който положи венец пред паметника, който се намира на площад "Тракия“.
Венци и цветя в знак на признателност пред монумента бяха положени още от областния управител проф. Андрияна Андреева, командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, председателя на Общинския съвет Христо Димитров, районните кметове, представители на Варненската и Великопреславска митрополия, неправителствени организации, учениците от ОУ "Капитан Петко войвода“ в кв. "Галата“ и граждани.
Традиционно слово по случай годишнината изнесе Румяна Вълчева, председател на Тракийско дружество "Капитан Петко войвода" във Варна.
Легендарният български войвода Петко Кирков (наложил се в историографията като Киряков), пред чиито подвизи прекланят глава не само българи, но и други балкански народи, е роден през далечната 1844 година в село Доганхисар. Житейската му история сякаш е извадена от някоя народна песен, изпълнена със страдание и героизъм.
Едва 17-годишен Петко става хайдутин, след като вижда как турци заклали по-големия му брат Матю, заедно с неговия братовчед Вълчо. Около младежа се събират и други отмъстители, които раздават възмездие. Постепенно Петко се утвърждава като лидер и организира чета, която защитава всички тракийци – българи, гърци, та дори и турци от разбойници, лихвари и от безчовечността на някои османски управници.
Капитан Петко войвода умира на 7 февруари 1900 година във Варна. Погребан е в морския град, като хиляди се стичат на погребението му, а името му и до днес е символ на храброст, саможертва и свободолюбие.
Капитан Петко войвода има над 22 паметника в цяла България – в Кърджали, Крумовград, Ивайловград (село Плевун), Чепеларе, Варна, на Бунарджика в Пловдив, Стара Загора (в парк Тракия), Асеновград, в Морската градина в Бургас и други. За най-внушителен се смята този в Хасково, открит през 1955 година.