Ваня Йорданова, етнолог: В Родопите се вярва, че на Еньовден билките придобиват голяма лечебна сила, която обаче изчезва с изгрева на слънцето
© Община Ямбол
От набраните цветя и треви навсякъде се правят толкова китки, колкото са членовете в семейството. Наричат ги и оставят навън под стрехата или на покрива. По това какво е състоянието на китката, на сутринта се гадае какво ще е здравето на този, за когото е наречена тя. Ако тя е свежа, човекът ще бъде здрав, а ако е увехнала го очакват болест и нещастие. Еньовденските китки се окачват на различни места в дома и през годината и се използват за лек. С тях се кадят болни или ги изкъпват с вода, в която са топили китките. С тревите и билките, които се берат на този ден се лекуват бездетни жени, прогонват се зли духове, правят се магии за любов и за омраза, разказа етнологът.
Йорданова подчерта, че в редица селища на Среднородопския край се среща и обичаят "напяване на китки“, който се изпълнява основно от моми. "Всяка от тях си приготвя китка, която пренощува под трендафил в една харкума с вода и рано сутринта на следващия ден, възрастна жена изважда китката напявайки и наричайки различни благопожелания за момата, на която е принадлежала тя“, каза още Ваня Йорданова.
Нели ГЕРГЬОВСКА