Получихме сигнал от ЦГМ, че зам.-кметът по транспорт не е разписал актове на нередовни пътници от март-април 2024 г. По този повод направих среща с контрольорите в ЦГМ. Да, има над 11 000 неподписани акта. Правя ключово уточнение - аз смятам, че градският транспорт трябва да е безплатен. 

Но докато е платен, макар и субсидиран, следва да се спазват правилата и всеки от нас да има превозен документ. Това заяви Ваня Григорова, общински съветник в СОС от "БСП за България", предаде "Фокус".

Eто какво още каза тя:

Когато не се подписват актовете:

- Редовните пътници са дискриминирани;

- Столична община се лишава от приходи;

- Контрольорите не получават допълнителни възнаграждения, което ги демотивира да работят въобще.

В понеделник на транспортна комисия ще повдигнем този въпрос и се надяваме да получим смислен отговор от зам.-кмета по транспорт.

Служителите коментираха и редица други проблеми като:

- Липсата на ПОС терминал лишава гражданите от възможност веднага да платят билета си за нередовен пътник и това създава напрежение- Има много случаи на бити контрольори и нерядко те сами трябва да си търсят адвокат и да се защитават в съда. А всъщност това е редно да се прави от работодателя, след като се случва на работното място и във връзка с изпълнение на служебни задължения

- От години липсва подкрепа от представители на МВР. Броят на полицаите в общинска полиция е изключително малък и дружеството няма възможност да плаща допълнително на МВР.

Попитах за мнението им за нощния транспорт. Оказа се, че контрольорите по нощните линии работят само на нощни линии и само на един и същи автобус, т.е. не се местят по подобие на контрольорите през деня. Това е удобно, тъй като няма много пътуващи, рискът от конфликти с нередовни пътници е значително по-нисък и част от тези служители настояват да останат неефективните линии, за да запазят предимството си пред другите контрольори. Разбираемо, но мотивите нямат нищо общо с обективната преценка за възможностите на "Столичен автотранспорт". 

На срещата присъстваха и шофьори - както от дневни, така и от нощни линии, които разказаха как преминава техният работен ден. Как след нощна смяна трябва да продължат да работят в натоварения сутрешен трафик. Един от тях сподели, че от натоварването се е случвало да пропуска спирки, а негови колеги са задрямвали на волана.

Няколко дни преди срещата в ЦГМ е постъпил сигнал от гражданин, че водач на тролейбус го е возил сутринта в 6 часа и вечерта след 19 ч. Очевидно е, че неглижирането на нуждите на градския транспорт сериозно заплашва безопасността на шофьори, пътници и всички останали участници в движението в столицата.

Отказът на кмета Васил Терзиев и неговото назначение зам.-кмета по финанси Иван Василев да изплатят необходимите и гласувани от СОС средства за подобряване на условията на труд и обезпечаване на допълнителните възнаграждения в автотранспорта и електротранспорта граничи с престъпление. И е крайно време да има директна правна възможност това поведение да бъде осъдено и безкомпромисно санкционирано.