Ваксинация на лисите срещу бях започва във Великотърновско
©
Процесът се провежда в 50-километровата ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната и в 20-километровата зона по поречието на река Дунав и обхваща 23 области.
Специално оборудвани самолети ще разпръснат около 1,5 мил. примамки от въздуха, а в нелетателните зони ваксините ще бъдат заложени ръчно. Предвидено е кампанията да стартира от летище Лесново, София - област и ще продължи до края на месец ноември, в зависимост от атмосферните условия.
Ваксини няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите.
Примамките са с формата на кубче и специфична миризма, която привлича хищниците. При случаен контакт с примамките е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни.
Контролът на извършената ваксинация включва: контрол на приемането на ваксинални примамки, серологичен надзор, чрез откриване на антитела срещу вируса на беса в кръвни проби от ваксинирани животни.
От БАБХ напомнят, че болестта бяс е опасно вирусно заболяване, което засяга всички бозайници и човека, с фатален край. Дивите хищници са основен резервоар на болестта бяс у нас, като това са главно лисиците и в по-малка степен чакалите. Стратегията на България за превенция и изкореняване на заболяването включва орална ваксинация на лисици и ежегодна ваксинация на кучета.
"Фокус" припомня, че във Велико Търново сравнително често има сигнали за свободно разхождащи се в града и региона лисици, за които хората твърдят, че са социални и безопасни. Последният случай беше от края на август.