Въпреки, че парковете и междублоковите пространства във Велико Търново бяха вече обработени срещу инсекти, случаите на кърлежи по хора и животни в старата столица не са рядкост, предаде кореспондент на "Фокус“. Освен, че е неприятно, забиването на кърлеж в тялото на човек или куче, може да е и много опасно. Здравните власти ежегодно алармират за това, че трябва да се пазим, да избягваме затревени площи, да ползваме репеленти и ако все пак попаднем в подобна ситуаця незабавно да потърсим лекарска помощ.

В обществото битува мнението, че тази манипулация – ваденето на кърлеж е безплатна, както при личните лекари, така и в Спешна помощ. В първия случай се заплаща само потребителска такса, а във втория – нищо. Ситуацията, на практика, оказва се е по-различна. В ценоразписа на МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново е официално записано, че "Вадене на кърлеж и поставяне на ТАП /тетанус бел. ред./“ струва 30 лева.

Наша проверка показа, обаче, че в т.нар. Бърза помощ таксата се плаща след 16:00 часа. Преди това услугата е безплатна. Освен, че поставят ваксина за тетанус, лекарите и сестрите дават и съвети на пострадалите да наблюдават мястото, където е било насекомото – ако то остане зачервено или пациентът има някакво неразположение – висока температура, болки в стави и мускули, лесна умора, той отново незабавно трябва да потърси помощ и да отиде на преглед. Медицинският екип в Спешното отделение във Велико Търново уточни, че ценоразписът не е определен от тях, а е разписан в заповед на ръководството.

Така, оказва се, ако имате проблем с кърлеж в късния следобед, трябва да приготвите горепосочената сума или да изчакате до следващата сутрин, когато ваденето отново ще е безплатно, но това може да ви създаде много по-сериозни проблеми, тъй като колкото по-дълго инсектът е забит в тялото Ви, толкова по-голяма е и опасността той да ви предаде някоя зараза.

Най-разпространените у нас болести, предавани чрез кърлежи и комари, са Лаймска борелиоза, Марсилска треска и Ку треска. По данни на РЗИ от началото на годината на територията на Великотърновска област са регистрирани трима заразени с Лаймска болест / един в Павликени през май и два във Велико Търново през април/. Случаите на Марскилска треска и Ку треска са по един / в Горна Оряховица през април/ и в Полски Тръмбеш през март/.

Проверка на "Фокус“ показа, че в ценоразписите на МБАЛ – Павликени и МБАЛ "Д-р Димитър Павлович“ в Свищов услугата "Вадене на кърлеж“ не присъства. В МБАЛ "Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица цената е 17 лева, а при "Вадене на кърлеж от клепач и роговица“ тя се повишава до 23 лева. И в двата случая се поставя ваксина за тетанус.

Луиза ТРАНЧЕВА