Над 60 специалисти от страната – пулмолози и бронхолози, гръдни хирурзи, педиатри, патоанатоми, онколози и други, се включиха в еднодневния симпозиум "Интервенционална пулмология. Диагностични и терапевтични възможности на криотехниките“, организиран от Военномедицинска академия (ВМА) и Българската група по бронхология и интервенционална пулмология и посветен на бронхоскопските криотехники.

Изключително съм радостна да открия този форум, на който освен лекционна част с международно участие, ще има и демонстрации на живо от операционната зала на Отделението по интервенционална пулмология на ВМА, коментира доцент Милена Енчева от екипа на Клиника по пневмология и фтизиатрия на ВМА.

ВМА е водещ клиничен център, който прилага диагностичните и терапевтичните възможности на криосондите от 2018 г. Процедурите със замразяване на тъкани чрез специална сонда се прилагат основно за диагностика чрез добиване на биопсии и за палиативна терапия на белодробни тумори в напреднал стадий, създаващи обструкция на големите дихателни пътища чрез девитализация и реканализация, поясни още специалистът.

Основните болестни състояния, при които бронхоскопските криобиопсии намират приложение са дифузните интерстициални болести и белодробните тумори – както централно разположени, така и периферни. Криобиопсиите са стандарт в бронхоскопската диагностика според редица международни ръководства и имат много висока диагностична стойност, достигаща до 98%. Екипът на Клиниката по белодробни болести на ВМА разполага с модерна апаратура за извършване на биопсии и дезобструкция на дихателните пътища, благодарение на която има челен опит в прилагането на бронхоскопски техники в България.

Целта ни бе да запознаем участниците в симпозиума с възможните усложнения при извършване на криобиопсии, както и начините за справяне с тях. Специалисти по патоанатомия показаха предимствата и възможностите на криобиопсиите за поставяне на точна диагноза чрез специфични тестове и анализи на добитата тъкан, каза доцент Енчева.